W środę, 24 kwietnia 2024 r. o 12:00 w Zamku Królewskim (plac Zamkowy 4) w Warszawie odbędzie się uroczysta gala finałowa VII edycji projektu „Łączka i inne miejsca poszukiwań".
Fot. ipn.gov.plW kolejnej edycji projektu udział wzięły 62 grupy uczniów z całej Polski. Spośród 49 nadesłanych etiud filmowych jury wybrało 15 materiałów, które zostaną zaprezentowane podczas gali. W wydarzeniu udział weźmie dr hab. Krzysztof Szwagrzyk, zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, dyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji. Projekt jest objęty Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.
Projekt „Łączka i inne miejsca poszukiwań” został przygotowany przez trzy biura Instytutu Pamięci Narodowej: Biuro Poszukiwań i Identyfikacji, Biuro Przystanków Historia oraz Biuro Edukacji Narodowej. Prowadzony jest we współpracy z oddziałami IPN na terenie całej Polski. Zajęcia w ramach Projektu organizują oddziały i delegatury IPN.
Do udziału w projekcie „Łączka i inne miejsca poszukiwań” zaproszeni są uczniowie klas VII i VIII szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych (wraz z nauczycielami), harcerze, członkowie organizacji młodzieżowych, krajoznawczych i innych, z pełnoletnimi opiekunami.
Przez kilka miesięcy prowadzone są spotkania ze specjalistami z różnych dziedzin nauki m.in. archeologami, genetykami, antropologami czy archiwistami. Uczestnicy poznają metody wykorzystywane w trakcie poszukiwań miejsc pochówków ofiar represji totalitarnych, a na koniec zajęć biorą udział w warsztatach edukacyjnych i otrzymują zadania do wykonania. Lekcje odbywają się także w formie warsztatów terenowych np. na warszawskich Powązkach Wojskowych. Po zakończonym cyklu całorocznych spotkań przybliżających specyfikę pracy Biura Poszukiwań i Identyfikacji Uczestnicy mają za zadanie stworzyć krótką, 2-minutową etiudę filmową.
Filmy uczestników, które otrzymały najwyższe noty jury, są prezentowane na uroczystej gali finałowej w Warszawie. Do tej pory uroczystości odbywały się m.in. w Belwederze oraz na Zamku Królewskim w Warszawie.
Podczas finału V edycji projektu IPN „Łączka i inne miejsca poszukiwań” prof. Krzysztof Szwagrzyk tak mówił o projekcie:
Po wielu latach polska młodzież bierze udział w projekcie historycznym i w pewnym względzie artystycznym, i opowiada o naszych Bohaterach i o pracach Instytutu Pamięci Narodowej. Najpiękniejsze, co w historii może się zdarzyć, to jest świadomość, że młode pokolenie Polaków upomina się o pamięć o naszych polskich Bohaterach.