6 grudnia
środa
Mikołaja, Jaremy, Emiliana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Film o rodzinie Ulmów na ekranach

Ocena: 4.8
310

"Ulmowie. Błogosławiona rodzina" to film o ludziach, którzy za ratowanie Żydów podczas II wojny światowej zostali zamordowani przez Niemców. Częstochowski OKF zaprasza na seanse w dniach 26-28 sierpnia oraz 10 września - informuje Małgorzata Stasikowska-Lis z częstochowskiego kina.

fot. arch. idziemy.pl

Częstochowski OKF zaprasza na projekcję niezwykłego filmu o rodzinie Ulmów, która za pomoc Żydom podczas II wojny światowej zapłaciła najwyższą cenę - informuje Małgorzata Stasikowska-Lis z częstochowskiego kina. Seanse odbędą się 26 sierpnia o godz. 13, 27 sierpnia o godz. 15, 28 sierpnia o godz. 16.30 oraz 10 września o godz. 11.

Film był realizowany przez blisko 20 lat. Gdy rozpoczynały się zdjęcia, mało kto był zaznajomiony z historią rodziny Ulmów a jeszcze mniej osób było zainteresowanych ich niezwykłą opowieścią. Pomimo tego reżyser Dariusz Walusiak, zbierał wszelkie dostępne materiały oraz rejestrował relacje świadków pamiętających jeszcze Józefa i Wiktorię oraz ich dzieci. Pierwszym nagranym w 2004 roku rozmówcą był brat Józefa Ulmy. Dzisiaj zarówno on, jak i kilkunastu innych świadków, których wypowiedzi zarejestrowano na potrzeby filmu, już nie żyją.

Po raz pierwszy w historii Kościoła Katolickiego na ołtarze wyniesiona zostanie cała rodzina i pierwszy raz zostanie beatyfikowane dziecko jeszcze nienarodzone. Proces beatyfikacyjny Ulmów rozpoczął się 17 września 2003 roku. 7 grudnia 2022 roku papież Franciszek podpisał dekret otwierający drogę do ich beatyfikacji.

W niedzielę 10 września w Markowej na Podkarpaciu zostanie beatyfikowana Rodzina Ulmów czyli: Józef Ulma, Wiktoria Ulma i ich dzieci: Stanisława (8 lat), Barbara (6 lat), Władysław (5 lat), Franciszek (4 lata), Antoni (3 lata), Maria (1 rok) oraz siódme dziecko (nienarodzone).

Wszyscy oni zostali zamordowani przez Niemców za ukrywanie Żydów 24 marca 1944 roku. Byli rolnikami – prowadzili kilkuhektarowe gospodarstwo w Markowej, wsi na Podkarpaciu, położonej ok. 10 km od Łańcuta. Ich egzekucja stała się symbolem martyrologii Polaków mordowanych za niesienie pomocy Żydom. Dziś w miejscowości znajduje się Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 6 grudnia

Środa, I Tydzień adwentu
Oto Pan przyjdzie, aby lud swój zbawić.
+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 4, 18-22
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Nowenna przed Niepokalanym Poczęciem NMP: 29 XI-7 XII
+ Nowenna do św. Jana od Krzyża

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter