13 lipca
poniedziałek
Henryka, Kingi, Andrzeja
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dziedzictwo

Ocena: 0
839

Z pewnością w historii ważnych momentów Muzeum Narodowego w Krakowie zapisana zostanie data 22 czerwca 2017 r., kiedy niezwykle uroczyście otwarto wystawę „#Dziedzictwo”. Zobaczymy tu ponad 600 zabytków i dzieł sztuki z kolekcji największego i najstarszego z muzeów narodowych w Polsce.

Siodło i rząd koński hetmana Stefana Czarnieckiego, fot. Muzeum Narodowe w Krakowie

– Chcemy, by nasza wystawa była „skarbnicą pamięci”, do której wraca się po to, aby inspirowała czasy nam współczesne – powiedział dr hab. Andrzej Szczerski, zastępca dyrektora MNK, a jednocześnie kurator tej wystawy.

Taką skarbnicą była słynna ekspozycja autorstwa Marka Rostworowskiego „Polaków portret własny” z przełomu lat 1979 i 1980, o której podczas otwarcia wystawy mówił prezydent Andrzej Duda, wspominając, że sam jako siedmiolatek stał z rodzicami w długiej kolejce, aby ją obejrzeć.

Ekspozycja została objęta patronatem honorowym Prezydenta RP oraz wpisana w program towarzyszący 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Krakowie. Jest dofinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa”. Podczas wernisażu podkreślano niezwykły charakter wystawy, przypadającej u progu obchodów stulecia niepodległości. Podkreślano także nowatorskie ujęcie tytułu wystawy w formie hasztagu popularnego obecnie w mediach społecznościowych. Hasztagi – poprzedzone znakiem # – ułatwiają wyszukiwanie konkretnych wątków w internecie.

– Nasza wystawa pozwoli odnaleźć w przeszłości i współczesności to, co nas określa, co może nas kształtować, co – czasem wręcz bez naszej świadomości – determinuje nasze postawy. Pojęcie „dziedzictwo” w tytule ekspozycji zostało poprzedzone znakiem hasztag, aby podkreślić specjalne znaczenie tego słowa, a zarazem umożliwić poszukiwanie i odkrywanie oraz postawienie tego znaku przed wybranym obiektem – który jest dla nas ważny, który pozwoli na refleksję, z którym możemy się identyfikować – mówi dyrektor MNK dr hab. Andrzej Betlej.

Jerzy Nowosielski, „Święta Paraskiewa Męczennica”

 

Jacek Malczewski, „Autoportret”

Na wystawie nie brakuje dzieł sztuki oczywistych w dyskusji o polskim dziedzictwie kulturowym: denara Bolesława Chrobrego z najwcześniejszym świadectwem używania nazwy „Polska”, pierwszego wydania „Sonetów krymskich” z odręczną dedykacją Adama Mickiewicza, nut Fryderyka Szopena, obrazów najbardziej znanych polskich malarzy, jak Stanisław Wyspiański, Olga Boznańska czy Jacek i Rafał Malczewscy. Ale znacznie więcej jest eksponatów zaskakujących, często nieznanych, przechowywanych w Muzeum Narodowym w Krakowie jako pamiątki przeszłości i świadectwo udziału Polaków w kształtowaniu się kultury materialnej i duchowej Europy i świata.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 13 lipca

Poniedziałek, XV Tydzień zwykły
+ Wspomnienie świętych pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta
Kto nie bierze swego krzyża, a idzie za Mną, nie jest Mnie godzien
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Iz 1,10-17; Ps 50,8-9.16b-17.21.23; Mt 10,34-11,1
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy


- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter