7 marca
niedziela
Tomasza, Perpetuy, Felicyty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Cyfrowy zbiór świętych Muzeum Narodowego

Ocena: 0
1158

Wizerunki wielu popularnych, ale także zapomnianych już dzisiaj świętych z kolekcji grafik Muzeum Narodowego w Krakowie można już oglądać na platformie Cyfrowe Dziedzictwo Kulturowe.

2015-12-14 23:00
jg / Kraków (KAI), mz

W Internecie można także wysłać e-kartkę ze swoim patronem. Do końca roku specjaliści z krakowskiego Muzeum chcą zdigitalizować 1,4 tys. grafik z wizerunkami świętych.

Zbiór ten nie był wcześniej publikowany, a należy do ciekawszych w Europie. Opisując grafiki, muzealnicy sprawdzają katalogi m.in. British Museum, Biblioteki Kongresu USA czy wiedeńskiego Muzeum Albertina.

– Ludzie lubią historie, lubią dowiadywać się o swoim pochodzeniu i tradycji– takie założenie przyjęliśmy typując zbiory do projektu – mówi Agnieszka Widacka-Bisaga, pełnomocnik dyrektora MNK do spraw digitalizacji. – W tym nurcie mieści się również wiedza o własnej duchowości, czy też ściślej – pobożności, prezentowana poprzez unikatowe przedstawienia, ilustrujące całe bogactwo kulturowe świadczące o trendach i kierunkach rozwoju pobożności człowieka – dodaje.

W cyfrowym katalogu „Wszyscy święci w MNK” oprócz fotografii oraz informacji o autorze grafiki i czasie jej powstania, zamieszczona jest nota. Specjaliści wyjaśniają w niej symbolikę dzieła, ikonografię postaci, przypominają historię ośrodków pielgrzymkowych i sanktuariów, a także wydarzenia i legendy związane z postacią konkretnego świętego.

Zdigitalizowane grafiki można już oglądać na portalu Cyfrowe Dziedzictwo Kulturowe (www.kultura.malopolska.pl), wpisując w jego wyszukiwarkę hasło „święci”. Zbiór jest sukcesywnie uzupełniany. Projekt „Wszyscy święci w MNK”  jest finansowany z programu ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego  „Kultura+”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 6 marca

Sobota, II Tydzień Wielkiego Postu
+ Dzień Powszedni
Zabiorę się i pójdę do mego ojca, i powiem:
«Ojcze, zgrzeszyłem przeciw Niebu i względem ciebie».

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Łk 15,1-3.11-32
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Wielkopostne kościoły stacyjne (diec. warszawskie): 6 marca par. Nawiedzenia NMP (ul. Przyrynek 2, AW)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter