Ks. prof. Waldemar Chrostowski, prof. Jan Żaryn, księża, historycy, muzealnicy z z całego kraju będą mówili na temat różnych aspektów ratowania Żydów przez Polaków, natomiast aktorzy: Robert Więckiewicz i Zbigniew Waleryś spotkają się z młodzieżą szkół z terenu województwa świętokrzyskiego.
Od 4 do 7 października w Chmielniku odbędzie się wydarzenie naukowo–filmowe pn. ”Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat”.
Przewidziano dwudniową konferencję naukową oraz warsztaty: filmowe, plastyczne, interpersonalne. Wydarzenie objął patronatem bp Jan Piotrowski.
Referaty będą dotyczyły m.in. elit społecznych wobec Zagłady, udziału Kościoła w ratowaniu Żydów i polskiej wsi ratującej Polaków wyznania mojżeszowego.
Prof. Jan Żaryn będzie mówił nt. „Polacy ratujący Żydów. Zarys problematyki oraz wyzwania źródłowe i metodologiczne”, natomiast ks. prof. Waldemar Chrostowski przedstawi temat: „Ratowanie i ochrona życia ludzkiego w tradycji judaistycznej”.
Ewa Kołomańska przypomni Polaków ratujących Żydów na wsi i w miastach, ale nie uhonorowanych tytułem Sprawiedliwych wśród narodów świata, dr hab. prof. UJK Jerzy Gapys omówi zagadnienie ujęte w pamiętnikach ziemiańskich z lat 1939-1945. Udział klasztorów żeńskich w diecezji kieleckiej w akcji ratowania dzieci żydowskich 1939-1945 przypomni dr Ewa Kurek.
Spotkanie naukowców i przygotowane przez nich referaty będą skutkowały wydaniem publikacji naukowej pod redakcją pracowników Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego „Świętokrzyski Sztetl” w Chmielniku.
Kontynuacją konferencji jest wydarzenie dla młodzieży szkolnej pn. „Spotkania z Kinem o Żydowskich Wątkach” w 74. rocznicę deportacji Żydów chmielnickich do obozu Zagłady, z udziałem co najmniej 400 uczniów ze szkół woj. świętokrzyskiego, w terminie 6-7 X 2016. Spotkania rozpocznie Msza św. w chmielnickim kościele.
Tematem filmowych spotkań, projekcji i warsztatów będzie „Zwykły człowiek w cieniu Zagłady”. Przewidziano prezentację filmów uczniów o Polakach ratujących Żydów powstałych na konkurs „Nasi sąsiedzi Żydzi”. Będą także pokazy filmów, m.in. „Dzieci Ireny Sendlerowej”, „W ciemności” oraz spotkanie uczniów z aktorami: Robertem Więckiewiczem i Zbigniewem Walerysiem.
W ramach projektu, ale w późniejszym terminie jest również planowana wystawa „Moi żydowscy rodzice, moi polscy rodzice” ze Stowarzyszenia Dzieci Holocaustu w Polsce i spotkanie członkiń stowarzyszenia z uczniami z terenu Gminy Chmielnik.
Organizatorami przedsięwzięcia są: Miasto i Gmina Chmielnika oraz Ośrodek Edukacyjno – Muzealny „Świętokrzyski Sztetl” w Chmielniku, funkcjonujący w dawnej synagodze z XVIII wieku.
dziar / Chmielnik