16 października
środa
Gawla, Ambrozego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Animowany Sienkiewicz

Ocena: 0
61

W 1905 r. Henryk Sienkiewicz otrzymał Literacką Nagrodę Nobla za całokształt twórczości.

fot. Rafael Film

Komitet Noblowski wskazał na „wybitne osiągnięcia w dziedzinie eposu” i „rzadko spotykany geniusz, który wcielił w siebie ducha narodu”. Z okazji 120. rocznicy tego wydarzenia najszerzej znane dzieło powieściopisarza, „Quo vadis”, powraca na duży ekran w wersji animowanej. Reżyserami i producentami polsko-indyjskiej koprodukcji są Anira Wojan i Roy Sukankan. Oryginalne piosenki nagrali Afu-Ra, Tomasz Szczepanik (zespół Pectus) czy raper Sobota. Scenariusz inspirowany jest kartami powieści Sienkiewicza i trzeba przyznać, że twórcy filmu dość wiernie odwzorowują zapisaną na nich historię.

Akcja rozgrywa się w Rzymie za panowania Nerona. Marek Winicjusz zakochuje się w Ligii, chrześcijance wychowanej w domu Plaucjuszów. O pomoc w zdobyciu serca wybranki prosi swego wuja Petroniusza, wpływowego doradcę cesarza. Neron nakazuje sprowadzić dziewczynę na swój dwór, gdyż planuje – pod pretekstem nagrody za zasługi wojenne – ofiarować ją zauroczonemu młodemu żołnierzowi. Ligia ucieka, ale z pomocą Greka Chilona Winicjuszowi udaje się ją odnaleźć. Wkrótce Ligia zaczyna odwzajemniać jego uczucia. On zaś, widząc wynikającą z jej wiary dobroć i miłość, sam również postanawia przewartościować swoje życie.

Film familijny mogą oglądać również dzieci od dziesiątego roku życia, co widać chociażby w subtelnym sposobie pokazywania zła, przemocy oraz braku nadmiernie zmysłowych scen. Mimo że narracja zbudowana jest wokół wątku miłosnego, koncentruje uwagę widza również na prześladowaniu chrześcijan. Nie brakuje bezpośrednich nawiązań do Boga, które mają szansę wywrzeć na młodego widza wpływ ewangelizacyjny. Wyraźny kontrast między okrutnymi i rozpustnymi poganami a ofiarnymi, bogobojnymi i odrzucającymi przemoc chrześcijanami odsłania wielkość, moc i siłę wiary. Produkcja nie tylko ukazuje prawdę o Bogu i wierze, lecz także kultywuje pamięć o dziele literackim, które jest przedmiotem naszej dumy narodowej.

Biorąc jednak pod uwagę, że „Quo vadis” stanowi tak istotną część naszej spuścizny kulturowej, można by oczekiwać, że animowana ekranizacja będzie dobra jakościowo. Cóż, widz przyzwyczajony do disnejowskich produkcji może być zawiedziony. Film zrobiono w technologii Unreal Engine, wykorzystywanej głównie w branży gier wideo. Niestety, postacie nie wyglądają naturalnie, brakuje im wyrazistej mimiki i płynnych ruchów. Na tle współczesnych animacji film technicznie wypada więc raczej blado.

Film „Quo vadis. Miecz miłości” swoją oficjalną premierę będzie miał w kinie Kultura w Warszawie 25 października o godz. 19.00.


Quo vadis. Miecz miłości”. Polska/Indie/Wielka Brytania/Francja/Litwa 2024. Reżyseria: Anira Wojan, Roy Sukankan. Scenariusz: Anira Wojan. Wykonawcy: Małgorzata Kożuchowska, Michał Milowicz, Michał Koterski, Jarosław Boberek i inni. Dystrybucja: Rafael Film

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka tygodnika „Idziemy”, fotografka, absolwentka dziennikarstwa w Wyższej Szkole Dziennikarstwa im. M. Wańkowicza


magda.prokop@idziemy.com.pl

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 października

Środa, XXVIII Tydzień zwykły
Moje owce słuchają mego głosu,
Ja znam je, a one idą za Mną.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Łk 11, 42-46
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Nowenna do św. Jadwigi Śląskiej 7-15 X
Nowenna do św. Jana Pawła II 13-21 X
Nowenna do ks. Jerzego Popiełuszki 10-18 X

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter