2 listopada
sobota
Bohdany, Bozydara
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wszystkie religie są drogą do Boga?

Ocena: 4.6125
1138

Podczas spotkania międzyreligijnego w Singapurze papież Franciszek stwierdził: „Jeśli zaczniecie się kłócić: «Moja religia jest ważniejsza od twojej! Moja jest prawdziwa, a twoja nie jest prawdziwa!» – dokąd to doprowadzi? Wszystkie religie są drogą do Boga. Zrobię porównanie. Są jak różne języki, różne idiomy, żeby do Niego dotrzeć. Ale Bóg to Bóg dla wszystkich. A skoro Bóg to Bóg dla wszystkich, wszyscy jesteśmy dziećmi Boga”. Następnie dodał, że sikhizm, islam, hinduizm i chrześcijaństwo są różnymi drogami do Boga. Ta wypowiedź wywołała różne pytania wśród katolików na całym świecie. W tej sytuacji trzeba przypomnieć kilka fundamentalnych elementów nauczania Kościoła katolickiego.

Do pierwotnego, apostolskiego kerygmatu należy prawda, że jedynym Zbawicielem człowieka jest Jezus Chrystus. W Dziejach Apostolskich czytamy, że „Piotr napełniony Duchem Świętym” podkreślił, iż „nie dano ludziom pod niebem żadnego imienia [innego niż Jezus Chrystus], w którym moglibyśmy być zbawieni” (4, 8-12). Ewangelia Mateusza kończy się tzw. rozkazem misyjnym: „Dana Mi jest wszelka władza w niebie i na ziemi. Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Uczcie je zachowywać wszystko, co wam przykazałem” (Mt 28, 18-20). A Jezus nie przekazywał swoim uczniom, że jest wiele różnych dróg do zbawienia, a On jest jedynie jedną z nich. Wręcz przeciwnie! W tzw. mowie pożegnalnej mówił zdecydowanie: „Ja jestem drogą i prawdą, i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie” (J 14, 6). Za tę właśnie prawdę Mistrz z Nazaretu oddał swoje życie. Po nim śmiercią męczeńską pomarli pierwsi apostołowie, a w kolejnych wiekach wielu ich następców i misjonarzy, którzy głosili, że nie ma zbawienia poza Chrystusem.

Niestety, prawda o Jezusie, jedynym Zbawicielu człowieka, była przez wieki interpretowana w sposób zbyt restrykcyjny, a mianowicie taki, że zbyt pospiesznie odmawiano niewierzącym w Chrystusa możliwości bycia zbawionym. Dlatego Sobór Watykański II podkreślił, że Bóg nie wymaga od ludzi rzeczy niemożliwych i nie odrzuca człowieka dlatego, iż ten bez złej woli nie był w stanie przyjąć Ewangelii. W konstytucji Gaudium et spes czytamy, że „za wszystkich umarł Chrystus i skoro ostateczne powołanie człowieka jest rzeczywiście jedno, mianowicie boskie, to musimy uznać, że Duch Święty wszystkim ofiarowuje możliwość dojścia w sposób Bogu wiadomy do uczestnictwa w paschalnej tajemnicy” (KDK 22). A zatem Bóg może zbawić niewierzących lub wyznawców innych religii, w tym na przykład muzułmanów, ale jeśli jakiś muzułmanin zostaje zbawiony, to nie dzięki swej wierze w Koran, ale dzięki Jezusowi, wcielonej osobie Trójcy Świętej.

Nie ma różnych dróg zbawienia – Budda, hinduizm, Mahomet itd., a obok nich Jezus. Z tego jednak nie wynika, że inne religie nie mają żadnej wartości. Już w starożytności pojawiła się w Kościele nauka Logos spermaticos (ziarna Słowa), według której od początku świata Boski Logos (Słowo) rozsiał ziarna prawdy wśród wszystkich ludzi i dlatego owe ziarna są do odnalezienia w różnych kulturach i religiach. Z drugiej strony trzeba podkreślić, że były i są wierzenia, religie, które mają w sobie nie tyle „ziarna prawdy”, ile raczej „elementy diaboliczne”.

Podsumujmy te rozważania w trzech punktach. Po pierwsze, Ewangelia mówi o jednej jedynej powszechnej drodze do zbawienia, którą jest Jezus Chrystus. Po drugie, mogą być zbawieni ludzie, którzy w Jezusa nie uwierzyli, ale nie zamykali się na Chrystusową łaskę, choć nie wiedzieli, że jest ona właśnie Chrystusowa. I po trzecie, różne religie niechrześcijańskie (nie wszystkie) są narzędziem, które wykorzystuje Bóg, by dotrzeć do każdego człowieka, i w tym sensie stanowią one drogę do Boga.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Profesor teologii na Wydziale Teologicznym Papieskiego Uniwersytetu Gregorianum w Rzymie


dkowalczyk@jezuici.pl

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 2 listopada

Sobota, XXX Tydzień zwykły
Wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych
Jezus Chrystus jest Pierworodnym wśród umarłych,
Jemu chwała i moc na wieki wieków.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Łk 23, 44-46.50.52-53; 24, 1-6a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter