Nasze ofiary wspierają katechistów i kapłanów na terenach misyjnych, przyczyniają się do budowy kościołów i rozwoju programów duszpasterskich. - mówi ks. Maciej Będziński, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych, w rozmowie z Barbarą Stefańską
fot. archiwum PDMW tym roku 20 października przypada w Kościele Światowy Dzień Misyjny (Niedziela Misyjna). Do czego nas zaprasza?
Przede wszystkim musimy ten dzień odróżnić od 6 stycznia, kiedy to solidaryzujemy się z 1600 polskich misjonarzy. A Niedziela Misyjna w październiku to święto każdego ochrzczonego. Chrystus posyłał apostołów, mówiąc: „Idźcie i nauczajcie, czyńcie wszystkie ludy moimi uczniami, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego”. To jest powołanie każdego z nas. Pierwsze jest powołanie do świętości, a drugie – do misji, do bycia świadkiem Jezusa Chrystusa. Misjonarze głoszą Chrystusa na krańcach świata, a większość wiernych ma to czynić w najbliższym otoczeniu.
Niedziela Misyjna ma wymiar duchowy – modlitwy o rozwój dzieła misyjnego, formacyjny – jest zaproszeniem do głębszego poznania tematyki misyjnej, i ma także charakter wsparcia materialnego. Tego dnia na całym świecie, w każdej parafii, zbieramy ofiary na tacę, które tworzą Powszechny Fundusz Solidarności przeznaczony na potrzeby misji Kościoła.
Gdzie trafiają środki z naszych ofiar i w jaki sposób są dystrybuowane?
Każda złotówka zbierana w polskich parafiach jest przekazywana do kurii, a stamtąd do dyrekcji krajowej Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce. My, po podsumowaniu Niedzieli Misyjnej, deklarujemy watykańskiej Dykasterii ds. Ewangelizacji, że mamy określoną pulę – w 2023 r. było to ponad milion dolarów. Wtedy Dykasteria ocenia, gdzie najbardziej potrzebna jest pomoc. W ostatnim roku realizowaliśmy projekty m.in. w Tanzanii i Kazachstanie.
Są to najczęściej projekty dotyczące wsparcia katechistów, których na świecie jest około miliona, czyli osób świeckich, które po specjalnych kursach czy studiach przygotowują wiernych do sakramentów, prowadzą modlitwy pod nieobecność księdza i są liderami rejonów duszpasterskich. Ponadto fundusze trafiają na pomoc np. w budowaniu kościołów, plebanii czy rozwoju różnych programów duszpasterskich. Wspomagamy też biskupstwa misyjne oraz leczenie księży i kleryków. Coraz częściej uczestniczymy w budowaniu ośrodków duszpasterskich lub dofinansowujemy wydziały teologiczne i kształcenie kapłanów.
Niedziela Misyjna jest tym momentem, gdy jako owoc mojej dojrzałości w wierze przekazuję dobra materialne tam, gdzie pomoc jest najbardziej potrzebna. Nie da się szybko ustalić, dokąd moje wsparcie trafiło, ale na pewno jest ono wykorzystane transparentnie i w najlepszy możliwy sposób.
Niedziela Misyjna jest przedsięwzięciem Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary. Czym ono jest?
Powstało w 1822 r. z natchnienia bł. Pauliny Jaricot, która chciała pomagać tym, którym inni nie pomagają, organizować pomoc dla misji i misjonarzy. Do dziś celem PDRW jest promocja misji, modlitwa za nie i włączanie jak największej liczby środowisk w dzieło modlitewne i pomoc materialną. Oprócz PDRW w ramach Papieskich Dzieł Misyjnych funkcjonuje Dzieło św. Piotra Apostoła poświęcone wsparciu kleryków misyjnych, Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci oraz Papieska Unia Misyjna.
W jakie inicjatywy może się włączyć zwyczajny wierny?
Paulina Jaricot założyła zarówno Dzieło Rozkrzewiania Wiary, jak i Żywy Różaniec. Dlatego w październiku zapraszamy wspólnoty Żywego Różańca do modlitwy za misje i do ich wspierania w ramach projektu Żywy Różaniec dla Misji. Już 4 listopada rozpoczniemy kolejną edycję programu AdoMiS, czyli Adoptuj Misyjnych Seminarzystów. W grudniu zaczyna się misyjne kolędowanie dzieci. Z kolei na przełomie listopada i grudnia odbędzie się na Jasnej Górze sesja misjologiczna i nocne czuwanie przed obrazem Matki Bożej w ramach Papieskiej Unii Misyjnej.
W Polsce Niedziela Misyjna rozpoczyna cały Tydzień Misyjny. Z jakich materiałów duszpasterskich można skorzystać?
Papieskie Dzieła Misyjne co roku przygotowują specjalne materiały liturgiczno-duszpasterskie z propozycją homilii, katechez dla dzieci. Te materiały są rozsyłane do wszystkich parafii w Polsce, trzeba więc ich szukać u naszych duszpasterzy. Jeśli ktoś chciałby sam się w nie zaopatrzyć, zapraszamy do naszego sklepiku internetowego na stronie www.missio.org.pl – dostępne są w formie papierowej lub elektronicznej.