3 czerwca
środa
Leszka, Tamary, Karola
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wielki Tydzień i Triduum Paschalne w archidiecezji warszawskiej

Ocena: 0
1271

Niedziela Palmowa rozpocznie Wielki Tydzień, szczególny czas rozważania męki Chrystusa. W Wielki Czwartek w archikatedrze warszawskiej rozpoczną się trzydniowe obchody Triduum Paschalnego, a w Wielki Piątek ulicami Warszawy przejdzie po raz 20. Centralna Droga Krzyżowa.

Fot. Solidphotouploader / wikipedia / CC BY-SA 3.0 pl / Link

Jak poinformowali autorzy komunikatu, w Niedzielę Palmową metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz poprowadzi o godz. 11.00 procesję z palmami i odprawi mszę św. w kościele Wniebowstąpienia Pańskiego na Ursynowie. Po mszy zostanie rozstrzygnięty Ursynowski Konkurs Palm.

Autorzy komunikatu przypomnieli, że Wielki Czwartek liturgicznie nawiązuje do dwóch sakramentów, które swoje źródło mają w ustanowieniu Eucharystii w Wieczerniku. Pierwszy z nich to sakrament kapłaństwa, dlatego tego dnia w katedrach na całym świecie sprawowane są Msze krzyżma. W archikatedrze warszawskiej kard. Kazimierz Nycz będzie przewodniczył Mszy krzyżma o godz. 10.00, którą będą wraz z nim koncelebrowali księża archidiecezji warszawskiej, w sumie około 300-400 księży.

"Księża odnowią przyrzeczenia, jakie złożyli w czasie święceń kapłańskich. Metropolita warszawski poświęci również oleje chorych i krzyżmo, używane potem przez cały rok przy udzielaniu sakramentów chrztu, święceń kapłańskich i namaszczenia chorych" - czytamy w komunikacie.

Od Wielkiego Czwartku wieczorem Kościół rozpoczyna uroczyste obchody Triduum Paschalnego, w czasie którego będzie wspominać mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Triduum Paschalne rozpoczyna wieczorna Msza Wieczerzy Pańskiej, której w archikatedrze warszawskiej przewodniczyć będzie kard. Nycz, a homilię wygłosi bp Piotr Jarecki. Po homilii będzie miał miejsce obrzęd umywania nóg.

W Wielki Piątek o godz. 7.00 rano będzie sprawowana tzw. Ciemna Jutrznia, podczas której psalmami będą modlić się wspólnie metropolita warszawski, biskupi, księża i świeccy. Z kolei o godz. 17.00 w archikatedrze warszawskiej rozpocznie się Liturgia Męki Pańskiej pod przewodnictwem i z homilią bpa Michała Janochy. Również w Wielki Piątek o godz. 20.00 ulicami Warszawy przejdzie po raz 20. Centralna Droga Krzyżowa. Nabożeństwu, które rozpocznie się przy kościele akademickim św. Anny będzie przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, który na zakończenie wygłosi na Placu Zamkowym słowo pasterskie.

Liturgia Wigilii Paschalnej, której o godz. 20.00 przewodniczyć będzie kard. Kazimierz Nycz, rozpocznie obchody Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. Na zakończenie liturgii odbędzie się procesja rezurekcyjna na Starym Mieście.

W wielkanocny poranek biskupi pomocniczy poprowadzą procesje rezurekcyjne i odprawią msze św. o godz. 6 rano w parafiach: bp Piotr Jarecki w parafii św. Józefa Oblubieńca w Ursusie a bp Michał Janocha w parafii Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Lesznie. Natomiast w archikatedrze warszawskiej o godz. 11.00 kard. Nycz będzie przewodniczył uroczystej mszy św. w Niedzielę Zmartwychwstania - tzw. sumie pontyfikalnej, w czasie której wygłosi homilię.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 3 czerwca

Środa, IX Tydzień zwykły
+ Wspomnienie świętych męczenników Karola Lwangi i Towarzyszy
Jestem Bogiem Abrahama, Izaaka i Jakuba.
Bogiem nie umarłych, lecz żywych.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): 2Tm 1,1-3.6-12; Ps 123,1b-2; Mk 12,18-27
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter