10 maja
piątek
Izydora, Antoniny, Symeona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Tarnów: obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski

Ocena: 0
1102

Gdzie znajduje się najstarsza chrzcielnica diecezji tarnowskiej, kiedy i gdzie zostali ochrzczeni gen. Władysław Sikorski i Sławomir Mrożek – tego można się dowiedzieć z albumu przygotowanego przez Akcję Katolicką Diecezji Tarnowskiej.

2016-04-22 17:41
eb / Tarnów (KAI), mz

Jego promocja odbyła się podczas diecezjalnych obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski. Uczestniczył w niej m.in. minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

Otwierając konferencję w Wyższym Seminarium Duchownym, biskup tarnowski Andrzej Jeż powiedział, że chrzest jest darem Boga i fundamentem życia chrześcijańskiego. – Dzięki niemu nosimy w sobie kod genetyczny Boga, a dzieje Polski były pisane z Chrystusem – podkreślił bp Jeż.

Zaprezentowany dziś album pt. „Parafialny Jordan. Chrzcielnice Diecezji Tarnowskiej” zawiera fotografie wszystkich parafialnych chrzcielnic z terenu diecezji tarnowskiej. Z publikacji można się dowiedzieć m.in. kto ze znanych osób został ochrzczony w Tarnowie, Bochni, Mielcu, Dębicy, Nowym Sączu, Limanowej i w innych miejscowościach. Obok zdjęć chrzcielnic można znaleźć nazwiska m.in. duchownych, ludzi kultury, nauki, sztuki, działaczy społecznych i uczestników walk o wolność. Do tego grona należą m.in. św. Stanisław, o. Stanisław Papczyński, gen. Władysław Sikorski, gen. Henryk Sucharski, a także Sławomir Mrożek, o. Zbigniew Strzałkowski czy siatkarka Agata Mróz.

Album jest materialnym dowodem wdzięczności za 1050 lat obecności chrześcijaństwa na ziemiach polskich, w które wpisują się także tereny diecezji tarnowskiej z historią św. Stanisława ze Szczepanowa – patrona Polski – i najstarszą chrzcielnicą w diecezji, która tam się znajduje. Pochodzi ona z tysiąc setnego roku.

– Wydawnictwo jest też darem dla młodych, którzy będą tworzyć przyszłość Kościoła tarnowskiego – podkreśla ks. Jan Bartoszek, asystent kościelny Akcji Katolickiej i autor projektu. Album ukazał się nakładem Wydawnictwa Diecezji Tarnowskiej „Biblos”.

Gościem promocji był wicepremier i Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński. Mówił m.in. o obchodach 1050. rocznicy Chrztu Polski. – Mamy szczęście, że uroczystości są obchodzone nie tylko kościelnie, ale i przez państwo. Jesteśmy z tego dumni – mówił wicepremier. Powtórzył też słowa prezydenta Andrzeja Dudy, że chrzest jest najważniejszym wydarzeniem historii Polski.

Prof. Gliński mówił też, że w życiu politycznym jest od 3,5 roku i przez ten cały czas jest poddawany atakom i presji. – Zawsze to dobrze znosiłem i znoszę. To po mnie spływa. Dlaczego jestem odporny? Bo kocham tego co atakuje – zadeklarował wicepremier.

Natomiast prof. Krzysztof Ożóg z UJ wygłosił wykład o chrzcie Polski i jego konsekwencjach dla narodu polskiego. – Mieszko wiedział jaką rolę pełni chrześcijaństwo na innych terenach, ale ważne było to, że on sam się nawrócił i przyjął chrzest. Miał też za sobą poparcie elity – wskazywał historyk.

Podkreślił, że „ziarno wiary przyniosło plon obfity i my z tego plonu dziś korzystamy”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 10 maja

Piątek, VI Tydzień wielkanocny
Chrystus musiał cierpieć i zmartwychwstać,
aby wejść do swojej chwały.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 16, 20-23a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Nowenna do MB Fatimskiej 4-12 maja
Nowenna do św. Andrzeja Boboli: 7-15 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter