24 maja
piątek
Joanny, Zuzanny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Czy umiemy jeszcze klękać?

Ocena: 4.8375
618

W czasie podróży na zachód Europy nic już nie jest w stanie mnie zdziwić czy zszokować. Nawet psy w kościele, z którymi właściciele przystępują do Komunii Świętej, co ostatnio, będąc na południu Włoch, widziałam dość często. Są jednak sytuacje, które przyprawiają o smutek i sprawiają ból. Już nie chodzi o to, że ludzie traktują kościół jak muzeum czy knajpę, ale o to, że nie szanują jego Gospodarza. Nawet w kaplicach z Najświętszym Sakramentem rozmawiają przez telefon i jedzą przekąski.

W parafii, do której chodziłam na Msze Święte podczas wspomnianego pobytu we Włoszech, proboszcz zorganizował czterdziestogodzinne nabożeństwo w intencji nowych powołań do życia kapłańskiego i konsekrowanego. Nabożeństwo trwało trzy dni, podczas których między Mszami wystawiany był w głównym ołtarzu Najświętszy Sakrament. Parafianie zachowywali się tak, jakby na ołtarzu był ustawiony jakiś przedmiot, na który kompletnie nie zwracali uwagi, zajmując się rozmową, jedzeniem, głaskaniem psa, nie mówiąc o tym, że nikt nie przyklękał na modlitwie. Na usilną prośbę proboszcza, aby przed błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem uklęknąć – kto może – ludzie patrzyli po sobie zdziwieni, dlaczego ich do czegoś zmusza, a potem na mnie, że klęczę. I ja doskonale rozumiem, że to inne zwyczaje, że tak na Zachodzie już jest, że to inna mentalność. Ale jednak ten ksiądz też był Włochem i nie był w stanie przekonać swoich parafian do zgięcia kolan przed żywym Bogiem obecnym w Najświętszym Sakramencie. Bo chyba wszyscy nie cierpieli na chorobę kolan.

Niechęć do klękania przed Bogiem – fizycznie na kolana czy w przenośni, bo chodzi przecież o gest skłonienia się przed Tym, który nas stworzył – nie oznacza od razu niewiary w Jego obecność. Można wierzyć i jednocześnie nie chcieć stanąć przed Nim jako stworzenie przed swym Panem czy dziecko przed swym Ojcem. Bo tu nie ma równości. I nie może jej być. Niejeden chciał dorównać Bogu i wiemy, jak to się skończyło. Dla niego i dla innych. Ale jeżeli nie będziemy umieli uklęknąć przed Bogiem, to jak możemy przyklękać i umywać nogi naszym braciom? To znaczy pochylać się nad tymi, którzy wymagają troski, uwagi, zainteresowania? Przecież to także nie będzie możliwe. Wówczas będziemy czynić się panami innych; nawet nie równymi innym, ale wywyższać się nad innych. Będziemy czynić się bogami, władcami życia drugiego człowieka. Skutkuje to naturalnie tym, czego doświadczamy obecnie: ogromną pogardą dla życia ludzkiego, zarówno w jego fazie prenatalnej, jak i na dalszych etapach jego rozwoju, kiedy dosięga go choroba, niepełnosprawność czy nieubłagane skutki starzenia się. Kiedy zamiast Boga czynimy sobie bożków, wśród których królują zdrowie, uroda i samospełnienie, nie dziwmy się, że nie ma miejsca dla słabszych, bezbronnych, cierpiących. Z jednej strony forsuje się aborcję na życzenie, z drugiej narzeka się na starzejące się społeczeństwa, którym proponuje się eutanazję, jak ostatnio w Belgii, „dla ludzi zmęczonych życiem”. Przecież w tym nie ma żadnej logiki.

Logiczne są prawa Boże. A ich zaprzeczenie prowadzi do rozwiązań strasznych w skutkach dla całego społeczeństwa. Kto nie szanuje Boga, jak może szanować drugiego człowieka? Ktoś powie, że może. Może, ale tylko do czasu. Własne interesy wcześniej czy później wezmą górę. „Nigdy człowiek nie jest tak wielki, jak wtedy, gdy klęczy przed Bogiem” – powiedział św. Jan XXIII. A kard. Kurt Koch dodał: „Klękanie przed Bogiem jest czymś wskazanym, ponieważ człowiek Bogu zawdzięcza to, że chodzi w pionie. Uwielbienie Boga prowadzi człowieka do jego prawdziwej wielkości”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 maja

Piątek, VII Tydzień wielkanocny
Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny, Wspomożycielki Wiernych
Słowo Twoje, Panie, jest prawdą,
uświęć nas w prawdzie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 10, 1-12
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Nowenna do św. Urszuli Ledóchowskiej 20-28 majaBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter