19 lipca
piątek
Wincentego, Wodzislawa, Marcina
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Św. Józef - człowiek "wiernego serca i prostej uczciwości"

Ocena: 0
2925
O niezastąpionej roli ojca, który swoją prawością i pobożnością uczy dzieci dialogu z Bogiem mówił 19 marca w Inowrocławiu abp Wojciech Polak. Prymas Polski odprawił Mszę świętą w tamtejszym kościele pw. św. Józefa z okazji uroczystości patrona wszystkich ojców.
20150320 11:33
bgk / Inowrocław (KAI), mz
 
Wskazując w homilii na postać św. Józefa abp Polak zachęcał, aby w jego świetle spojrzeć na rolę i powołanie ojca we współczesnej rodzinie. Człowiek „wiernego serca i prostej uczciwości” – mówił – był dobrym wychowawcą dla Jezusa, choć i w jego życiu nie brakowało chwil trudnych, o czym wiemy z kart Ewangelii. – Zachować wówczas zimną krew, nie uciec, nie pomylić się i nie zdezerterować może tylko ten, który dobrze rozumie swoje ojcowskie powołanie i odważnie je wypełnia – stwierdził Prymas.

Powtórzył też za papieżem Franciszkiem, że zasadniczym problemem naszych czasów jest nieobecność ojca w rodzinie, jego skoncentrowanie na pracy i autorealizacji, nieumiejętność bycia w rodzinie. A nawet jeśli ojcowie są fizycznie obecni, nie zachowują się jak ojcowie, nie podejmują dialogu z dziećmi, nie dają im swoim przykładem tych zasad i wartości, których potrzebują – jak chleba.

– Warto więc dziś, wpatrując się w przykład ojcowskiej obecności i postawy św. Józefa, dostrzec zarówno jego wierność rodzinnym obowiązkom, sprawiedliwość i prawość, ale także przykład tej zdrowej, męskiej pobożności, która uczy dzieci dialogu z Bogiem i wprowadza je w świat spotkania z Jezusem na modlitwie i w życie wspólnoty Kościoła – tłumaczył abp Polak.

Prymas zauważył również, że św. Józef „nie wypełniał swego ojcowskiego powołania poprzez wzniosłe słowa i jedynie w słowach, ale poprzez konkretne czyny i dar z siebie”. W jego osłoniętych milczeniem uczynkach – podkreślił dalej – odsłania się całe bogactwo Jego wewnętrznego życia, tak głęboko znużonego w Bogu. – Oto ostatecznie źródło siły i mocy do wypełnienia każdego powołania, także powołania ojca w rodzinie – dodał, zachęcając do modlitwy o taką właśnie siłę i moc dla współczesnych ojców.

– Prośmy, aby ojcowie byli tak blisko, jak blisko Maryi i Jezusa był zawsze św. Józef. Aby byli blisko swych małżonek, dzieląc z nimi radości i smutki, nadzieje i trudy, aby byli blisko swych dzieci, cierpliwie i wielkodusznie, modląc się za nie i otaczając je miłością delikatną i miłosierną – mówił na koniec Prymas Polski.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 lipca

Piątek, XV Tydzień zwykły
Moje owce słuchają mego głosu,
Ja znam je, a one idą za Mną.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 12, 1-8
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do św. Anny 17-25 lipcaNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter