Nowa książka Franciszka „Powróćmy do marzeń” ukaże się w Polsce 15 grudnia. Papież twierdzi w niej, że społeczeństwa nie mają powrotu do rzeczywistości sprzed kryzysu wywołanego pandemią, i przedstawia radykalną, autorską koncepcję budowy lepszego świata dla całej ludzkości, stawiając ubogich i planetę w centrum tej idei.
Na pytanie, czy to książka kontrowersyjna, odpowiadam, że absolutnie tak.
– mówi Tomasz Balon-Mroczka z Domu Wydawniczego „Rafael”, polskiego wydawcy „Powróćmy do marzeń”.
Jedni podejdą do niej z entuzjazmem, drudzy uznają za niebezpieczną utopię. Faktem jest, że Franciszek po raz pierwszy tak otwarcie i jednocześnie kompleksowo kreśli swoją społeczno-polityczną wizję świata
– dodaje.
Ponownie podejmowane bardzo mocno wątki ekologii, zmian klimatycznych i migracji, koncepcja dostępności „ziemi, mieszkania i pracy” dla wszystkich, poparcie dla idei dochodu podstawowego, radykalna krytyka gospodarki liberalnej, wsparcie ruchów ludowych i dezaprobata dla elit, wyjaśnienia oraz polemika z krytykami jego decyzji, wreszcie zapowiedź zwołania synodu o synodalności – to wszystko zapowiada ożywioną debatę o książce.
Ojciec Święty nawołuje, by doświadczenie kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa wykorzystać do zmian nie tylko w wymiarze osobistym, ale także na poziomie społecznym i politycznym. „Patrzę na ten czas jak na moment prawdy” – rozpoczyna papież. „Znajdujemy się w momencie próby. (…) Z tego kryzysu możemy wyjść lepsi lub gorsi. Możemy się cofnąć lub stworzyć coś nowego. (…) Nie możemy wrócić do złudnego bezpieczeństwa struktur politycznych i ekonomicznych, które mieliśmy przed kryzysem” – pisze Franciszek.
Papieżowi przy tworzeniu „Powróćmy do marzeń” pomagał jego biograf Austen Ivereigh, a książka powstawała w miesiącach światowej kwarantanny.
„Powróćmy do marzeń” pojawi się w polskich księgarniach 15 grudnia, ale już od 2 grudnia będzie ją można zamawiać w większości księgarni internetowych oraz na stronie wydawcy.