29 czerwca
środa
Piotra, Pawla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Po raz 26. na Jasną Górę

Ocena: 0
297

Pod hasłem „Idźcie i głoście” 8 i 9 lipca odbyła się pielgrzymka Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę. Jak zwykle zgromadziła dziesiątki tysięcy odbiorców Radia Maryja i Telewizji Trwam.

fot. PAP/Waldemar Deska

Centralnym punktem uroczystości była Eucharystia na jasnogórskim szczycie pod przewodnictwem i z homilią abp. Jana Romea Pawłowskiego, delegata ds. nuncjatur w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej. Wśród koncelebransów było kilkunastu biskupów. Przybyli również ministrowie, parlamentarzyści, senatorowie, posłowie i europosłowie.

Słowa powitania w imieniu paulinów wypowiedział o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry. – Jesteśmy dziś zaproszeni, by stawić czoło różnym zagrożeniom, szczególnie duchowym. Jesteśmy zaproszeni, by walczyć o to, aby Polska była Polską, aby nasza tożsamość chrześcijańska i narodowa nie uległa całkowitemu rozmyciu – mówił.

– W ostatnim czasie szczególnie są takie siły, takie grupy nacisku, takie diabelskie knowania, które chcą prawdziwy wizerunek rodziny rozmazać, zdestabilizować, wprowadzić relatywizm, żeby podzielić, popsuć, wcisnąć, że nienormalne jest normalne, a to, co normalne, jest staroświeckie, przestarzałe. I chcą wyśmiać tych, którzy pragną mieć rodzinę, mieć więcej dzieci, którzy są hojni w dawaniu życia – zaznaczał w homilii abp Pawłowski. – Są tacy, którzy wyliczyli nawet, ile dziecko kosztuje: jego narodzenie, wychowanie, wykształcenie, że nie warto tyle wydawać, że można za to jeździć na fajne wakacje, żyć zamożnie, mieć lepsze auto. Ludzie! Czy myśmy naprawdę zwariowali, żeby ogromny dar Boży, jakim jest dziecko, owoc miłości dwojga ludzi, przeliczyć na pieniądze? To nie jest ludzkie, to jest szatańskie. Tak, dziecko w rodzinie kosztuje – potężną kwotę, kwotę miłości, i tylko głupcy przeliczają tę miłość na pieniądze.

Kaznodzieja mówił także o miłości do ojczyzny. Przypomniał słowa kard. Stefana Wyszyńskiego, który głosił, że bronić ojczyzny „trzeba drogą porozumienia, przez miłość, która sprawi, że cały świat, patrząc na nas, będzie mówił: »Oto, jak oni się miłują«, wtedy dopiero zapanuje upragniony pokój”. – Jakież to wielkie proroctwo kard. Wyszyńskiego, jakże aktualne – stwierdził arcybiskup.

Na zakończenie Mszy Świętej głos zabrał o. Janusz Sok, prowincjał redemptorystów, i o. Tadeusz Rydzyk, dyrektor Radia Maryja i Telewizji Trwam. Następnie abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, odczytał Dekret Penitencjarii Apostolskiej, w którym Ojciec Święty Franciszek udziela przywileju błogosławieństwa wraz z odpustem zupełnym pod zwykłymi warunkami dla uczestników XXVI Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę. Franciszek także łączył się z pielgrzymami duchowo, pozdrawiając ich przed modlitwą Anioł Pański w Watykanie.

Następnie słowo do zgromadzonych na Jasnej Górze skierował bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący działającego przy Konferencji Episkopatu Polski Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości, który podziękował dyrektorowi Radia Maryja za troskę o trzeźwość Polaków. Zaapelował też: – Najpokorniej proszę każdą i każdego z was tu obecnych, ale proszę także słuchaczy i widzów, o wielkie zaangażowanie w otrzeźwienie naszego polskiego narodu. Nasza trzeźwość i abstynencja niech będzie wyjątkową, piękną perłą w koronie Maryi i wypełnieniem jasnogórskich ślubów narodu.

Jeszcze przed rozpoczęciem uroczystości odczytane zostały listy od prezydenta Andrzeja Dudy i premier Beaty Szydło. Oba listy zostały przyjęte przez pielgrzymów gorącymi oklaskami i głośnym: „Dziękujemy”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 czerwca

Środa, XIII Tydzień zwykły - uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła
Od wszelkiej trwogi Pan Bóg mnie wyzwolił
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 8,18-22
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszNajczęściej czytane komentarzePOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter