12 grudnia
wtorek
Dagmary, Aleksandra, Ady
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pierwsze biskupstwo

Ocena: 0
631

Mamy wiele dowodów na to, że pierwsze polskie biskupstwo rozwinęło się na terenie Poznania, a nie, jak dotychczas sądzono, Gniezna. Chociaż dopiero w ostatnich latach historycy przestali się o to spierać – zaznacza prof. Tomasz Jasiński z Instytutu Historii Uniwersytetu Adama Mickiewicza.

fot. Monika Odrobińska / Idziemy

O początkach Kościoła hierarchicznego na ziemiach polskich, okolicznościach powstania biskupstwa w Poznaniu oraz przygotowaniach do obchodów 1050-lecia jego istnienia rozmawiano w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski.

Jeśli Poznań był pierwszym biskupstwem, to do erygowania tego biskupstwa doszło zaledwie dwa lata po chrzcie Polski w 966 r. Zdaniem abp. Stanisława Gądeckiego, metropolity poznańskiego, nie świadczy to jednak, że plemiona piastowskie chętnie poddały się chrystianizacji. – Chrzest dotyczył samej rodziny książęcej i dworu książęcego, więc było to tylko ziarno rzucone w ziemię. Natomiast przybycie bp. Jordana daje początek strukturom i hierarchii Kościoła, co wnosi w życie społeczne porządek prawny zachodniej cywilizacji – powiedział przewodniczący KEP – i powoduje ogromny skok cywilizacyjny. Biskup, który z podległymi sobie zakonnikami przybył do kraju Mieszka I, miał za zadanie zbudowanie katedry oraz systemu szkolnictwa dla kształcenia szlachty, dopiero kolejnym etapem była działalność misyjna, niełatwa, bo wiadomo, że ludzie są zwykle bardzo przywiązani do swych wierzeń – wyjaśniał. – Po przyjęciu chrztu dokonuje się odejście od politeizmu, który zasadza się na boskiej czci stworzenia, w radykalnie inny wymiar – ku czci Stwórcy, pierwszej przyczyny, źródła.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 48 (634), 26 listopada 2017 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 6 grudnia 2017 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


SALON DZIENNIKARSKINajwyżej oceniane artykuły