28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pierwsze biskupstwo

Ocena: 0
4813

Mamy wiele dowodów na to, że pierwsze polskie biskupstwo rozwinęło się na terenie Poznania, a nie, jak dotychczas sądzono, Gniezna. Chociaż dopiero w ostatnich latach historycy przestali się o to spierać – zaznacza prof. Tomasz Jasiński z Instytutu Historii Uniwersytetu Adama Mickiewicza.

fot. Monika Odrobińska / Idziemy

O początkach Kościoła hierarchicznego na ziemiach polskich, okolicznościach powstania biskupstwa w Poznaniu oraz przygotowaniach do obchodów 1050-lecia jego istnienia rozmawiano w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski.

Jeśli Poznań był pierwszym biskupstwem, to do erygowania tego biskupstwa doszło zaledwie dwa lata po chrzcie Polski w 966 r. Zdaniem abp. Stanisława Gądeckiego, metropolity poznańskiego, nie świadczy to jednak, że plemiona piastowskie chętnie poddały się chrystianizacji. – Chrzest dotyczył samej rodziny książęcej i dworu książęcego, więc było to tylko ziarno rzucone w ziemię. Natomiast przybycie bp. Jordana daje początek strukturom i hierarchii Kościoła, co wnosi w życie społeczne porządek prawny zachodniej cywilizacji – powiedział przewodniczący KEP – i powoduje ogromny skok cywilizacyjny. Biskup, który z podległymi sobie zakonnikami przybył do kraju Mieszka I, miał za zadanie zbudowanie katedry oraz systemu szkolnictwa dla kształcenia szlachty, dopiero kolejnym etapem była działalność misyjna, niełatwa, bo wiadomo, że ludzie są zwykle bardzo przywiązani do swych wierzeń – wyjaśniał. – Po przyjęciu chrztu dokonuje się odejście od politeizmu, który zasadza się na boskiej czci stworzenia, w radykalnie inny wymiar – ku czci Stwórcy, pierwszej przyczyny, źródła.

– O tym, że pierwsze biskupstwo rozwinęło się na terenie diecezji poznańskiej, pisał już Thietmar w „Kronice”. Thietmar był współczesny bp. Ungerowi, którego działalność jest starsza niż arcybiskupstwo gnieźnieńskie – podkreślił prof. Tomasz Jasiński. – Było to biskupstwo diecezjalne z egzempcją papieską, co potwierdzają także badania archeologiczne prowadzone po II wojnie światowej. Metoda datacji, jaką dziś się posługujemy, pozwala z dokładnością niemal do roku określić wiek wykopalisk – mówił historyk. – Najpóźniej w latach 80. X w. rozpoczęto budowę katedry w Poznaniu, natomiast do 1000 r. nie mamy w Gnieźnie żadnej katedry, tylko małą rotundę. W Poznaniu było też kilka kościołów, wraz z niedawno odkrytym kościołem Dobrawy.

W latach 968-1000 biskupstwo poznańskie obejmowało całe państwo polskie. W 999 r. papież Jan XIII wyłonił z niego biskupstwo gnieźnieńskie. W 1821 r. biskupstwo poznańskie podniesiono do rangi arcybiskupstwa i metropolii, do której – do 1798 r. – należała m.in. Warszawa.

Jubileusz 1050-lecia pierwszego biskupstwa w Polsce, organizowany w 2018 r., upłynie pod hasłem „Poznań. Chrystus i my”. Obchody rozpoczną się już w pierwszą niedzielę najbliższego Adwentu, 3 grudnia, a zainauguruje je list pasterski abp. Gądeckiego do wiernych archidiecezji poznańskiej. – Celem jubileuszu – powiedział metropolita poznański – jest ukazanie natury i misji Kościoła, lepsze poznanie jego historii oraz konstruktywne zaangażowanie wiernych w działalność ewangelizacyjną.

W stolicy Wielkopolski przez cały rok będą się odbywały liczne koncerty i wydarzenia artystyczne oraz sympozja naukowe poświęcone historii biskupstwa poznańskiego. Podsumowaniem jubileuszu będzie publikacja czterotomowej historii archidiecezji poznańskiej, przygotowanej pod kierunkiem prof. Józefa Dobosza.

Główne obchody z udziałem hierarchii kościelnej, przedstawicieli ruchów, wspólnot i stowarzyszeń odbędą się w Poznaniu w dniach 22-24 czerwca 2018 r. W mieście obradować będzie również Rada Konferencji Biskupów Europy (CCEE). W parafiach archidiecezji obchody jubileuszowe odbędą się 19 maja, w wigilię Zesłania Ducha Świętego. Kościołem jubileuszowym będzie katedra poznańska na Ostrowie Tumskim, a znakiem obchodów wizerunek Matki Bożej w Cudy Wielmożnej z sanktuarium na Wzgórzu Przemysława, którego 50-lecie koronacji również przypada w 2018 r.

W klimat świętowania wpiszą się również rekolekcje wielkopostne oraz całoroczne nabożeństwo pierwszych niedziel miesiąca. W maju zorganizowana zostanie misja „Talitha kum”. Jako znak wdzięczności za przybycie do Polski biskupa misyjnego w 968 r. archidiecezja wyremontuje szkołę i kaplicę w kraju misyjnym – na Madagaskarze. Na początku października wierni archidiecezji wraz ze swoimi duszpasterzami będą pielgrzymować do Rzymu.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter