12 lipca
piątek
Jana, Brunona, Bonifacego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Papież Franciszek dla "60 minut": 4 x "nie" i 1 x "tak"

Ocena: 0
366

Każdy wywiad z papieżem Franciszkiem należy interpretować ostrożnie, ponieważ preferuje on luźniejszy i bardziej nieformalny styl.

Fot. PAP/EPA/Alessandro Di Meo

Wywiad, jakiego papież Franciszek udzielił Norze O'Donnell z CBS dla 60 Minutes, nagrany w kwietniu i wyemitowany w tym tygodniu, jest godny uwagi ze względu na cztery wyraźne „nie” i jedno „tak”.

Wyraźne „nie” dotyczyło: święceń dla kobiet - w tym diakonatu, macierzyństwa zastępczego, błogosławieństw par tej samej płci i papieskiej abdykacji. „Tak” dotyczyło przyjęcia migrantów, choć z ważnymi niuansami.

Każdy wywiad z papieżem musi być interpretowany ostrożnie, ponieważ preferuje on luźniejszy i bardziej nieformalny styl, który odbija się szerokim echem.

Pierwsze „nie”: Kobiety diakonami 

Zapytany, czy kobiety mogą zostać wyświęcone na diakonów, papież Franciszek powiedział po prostu: „Nie”.

Ta zwięzła odpowiedź zaskoczyła O'Donnell, więc naciskała. Papież Franciszek wyjaśnił: diakoni otrzymują święcenia kapłańskie, a święcenia kapłańskie są zarezerwowane wyłącznie dla mężczyzn. 

Wywiad CBS został wyemitowany w Niedzielę Zesłania Ducha Świętego. Dokładnie trzydzieści lat temu święty Jan Paweł Wielki wydał Ordinatio Sacerdotalis, datując ją na Zielone Świątki 1994 roku. Oświadczył w nim, że Kościół „nie ma żadnej władzy, by udzielać święceń kapłańskich kobietom i że ten osąd ma być ostatecznie podtrzymywany przez wszystkich wiernych Kościoła”.

Papież Franciszek wielokrotnie powtarzał, że kwestia święceń kapłańskich dla kobiet jest zamknięta. Pozostają jednak głosy, które sugerują, że diakoni są inni; diakon jest wyświęcony do służby, ale nie ma władzy kapłańskiej. Osoba świecka może robić wszystko to, co diakon, jeśli otrzyma specjalne pozwolenie. Jeśli więc diakoni nie są kapłanami, to być może święcenia mogłyby zostać w jakiś sposób podzielone; kobiety kwalifikowałyby się do diakonatu, ale nie do kapłaństwa czy episkopatu. 

To zawsze był trudny argument, tak jakby sakrament mógł być podzielony przeciwko sobie, ale nie można go było od razu odrzucić. Na przykład w niektórych katolickich Kościołach wschodnich żonaci mężczyźni mogą być wyświęcani na kapłanów, ale nie na biskupów. Czy coś podobnego może dotyczyć kobiet? 

Papież powiedział wyraźne „nie”.

Drugie „nie”: macierzyństwo zastępcze

Odpowiadając na pytanie dotyczące macierzyństwa zastępczego, papież Franciszek powiedział „w najściślejszym tego słowa znaczeniu: Nie, to nie jest dozwolone. Czasami macierzyństwo zastępcze staje się biznesem, a to jest bardzo złe. To jest bardzo złe”.

Na początku tego roku nazwał macierzyństwo zastępcze „nikczemnym” i zaproponował międzynarodowy wysiłek na rzecz jego zakazania.

W tym wywiadzie papież Franciszek przyjął podejście podobne do tego, które zastosował w przypadku diakonis. Nie ma zamiaru wprowadzać żadnych zmian w nauczaniu w tym zakresie.

Powiedziałbym, że w każdym przypadku sytuacja powinna być starannie i jasno rozważona, konsultowana medycznie, a następnie także moralnie

– powiedział papież Franciszek.

Myślę, że istnieje ogólna zasada w takich przypadkach, ale trzeba zagłębić się w każdy przypadek w szczególności, aby ocenić sytuację, o ile zasada moralna nie jest pomijana. Ale masz rację. Chcę powiedzieć, że bardzo podobało, kiedy powiedziałaś mi: „W niektórych przypadkach to jedyna szansa”. To pokazuje, że czujesz te rzeczy bardzo głęboko. Dziękuję”.

Każda decyzja moralna musi być starannie i jasno rozważona. Ale takie rozważania nie doprowadzą do moralnie akceptowalnego macierzyństwa zastępczego, tak jak lata rozważań nad kobietami diakonami nie doprowadziły do innowacji. 

Trzecie „nie”: błogosławieństwa dla par tej samej płci

O'Donnell odniósł się do najważniejszej inicjatywy Watykanu z ostatniego roku. 

W zeszłym roku zdecydowaliście się zezwolić katolickim księżom na błogosławienie par tej samej płci. To duża zmiana. Dlaczego?

– powiedziała O'Donnell.

Chociaż dokument, o którym mowa, zawiera sekcję zatytułowaną „Błogosławieństwa par w sytuacjach nieregularnych i par tej samej płci”, papież Franciszek po raz trzeci odmówił.

Nie, nie pozwoliłem na błogosławienie związku

– powiedział Ojciec Święty.

Nie można tego zrobić, ponieważ to nie jest sakrament. Nie mogę. Pan uczynił to w ten sposób. Ale błogosławić każdą osobę, tak. Błogosławieństwo jest dla wszystkich. Dla każdego. Błogosławienie związków homoseksualnych jest jednak sprzeczne z [prawem naturalnym], z prawem Kościoła.

Czwarte „nie”: abdykacja

Zapytany o potencjalną abdykację, papież Franciszek powiedział, że „nigdy nie przyszło mu to do głowy”. Przed śmiercią papieża Benedykta XVI Franciszek często chwalił odwagę i pokorę swojego poprzednika. Ale wkrótce po jego śmierci jasno stwierdził, że uważa urząd Piotrowy za ad vitam, dożywotni. 

Tak dla migrantów... ale nie absolutnie

Migranci czasami bardzo cierpią. Bardzo cierpią

– powiedział papież Franciszek w odpowiedzi na pytania dotyczące granicy z Teksasem.

To szaleństwo. Czyste szaleństwo. Zamknięcie granicy i pozostawienie ich tam to szaleństwo. Migrant musi zostać przyjęty. Potem zobaczysz, jak sobie z tym poradzisz. Może trzeba będzie go odesłać, nie wiem, ale każdy przypadek należy rozpatrywać po ludzku.

Papież Franciszek pozwala się rozumieć jako zwolennik nieograniczonej imigracji i otwartych granic dla migrantów. Ale tak nie jest. Od czasu do czasu dodaje istotne zastrzeżenia:

Może trzeba go odesłać.

Źródło: The National Catholic Register, Father Raymond J. de Souza, Pope Francis and ‘60 Minutes’: 4 Clear Noes and 1 Clear Yes, Commentaries May 23, 2024

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 12 lipca

Piątek, XIV Tydzień zwykły
Gdy przyjdzie Duch Prawdy, doprowadzi was do całej prawdy
i przypomni wam wszystko, co wam powiedziałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 10, 16-23
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter