4 grudnia
piątek
Barbary, Krystiana, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Olimpiada Teologii Katolickiej

Ocena: 0
192

W Wyższym Seminarium Duchownym na warszawskim Tarchominie odbyły się diecezjalne zmagania 40 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych diecezji warszawsko-praskiej – uczestników Olimpiady Teologii Katolickiej.

fot. Radek Molenda / Idziemy

Finałową czterdziestkę wyłoniono spośród niemal 500 uczniów, co pokazuje, że Olimpiada z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

Tematem tegorocznej edycji był „Pokój i nadzieja dla Europy w nauczaniu Benedykta XVI i Franciszka”. Stąd też główne zadanie jej uczestników było wcale niełatwe: wykazanie się znajomością nauczania ostatnich dwóch papieży.

Zwycięzcą – już po raz drugi – został Krzysztof Mroczek, maturzysta w VIII LO im. Władysława IV w Warszawie. – Konkurs był naprawdę trudny i nie ustrzegłem się błędów Tym bardziej cieszę się z wygranej – mówi skromnie. Większość pytań – jak zdradza – była związana z orędziem Benedykta XVI „Jeśli chcesz krzewić pokój, strzeż dzieła stworzenia” na Światowy Dzień Pokoju 1 stycznia 2010 r. To, że konkurs był w tym roku wyjątkowo wymagający i dla uczestników, i samych egzaminatorów, potwierdza dyrektor Wydziału Nauki Katolickiej DW-P ks. Piotr Pierzchała. – Wiele pytań było otwartych i niezbędna była bardzo szczegółowa wiedza – mówi.

Na zwycięskim podium stanęły także: Maria Teresa Mańk, również z VIII LO im. Władysława IV, oraz Klaudia Górska z III LO im. Juliusza Słowackiego w Otwocku. Cała trójka będzie reprezentować diecezję warszawsko-praską i swoje szkoły podczas ogólnopolskiego finału w dniach 5-7 kwietnia w Poroszewicach pod Łodzią.

Ordynariusz warszawsko-praski bp Romuald Kamiński podziękował uczestnikom za podjęcie konkursowego trudu, złożył im gratulacje oraz przypomniał o fundamentalnym znaczeniu teologii w rozwoju nauk humanistycznych. – W życiu każdego z nas jest ogromnie ważna ścieżka: poznawanie prawd Bożych i patrzenie na te prawdy z punktu widzenia nauk – stwierdził.

Każdemu uczestnikowi bp Kamiński wręczył książki i upominki ufundowane przez Wydział Katechetyczny DW-P oraz sponsora. Dodatkowo trójka laureatów oraz zdobywca IV miejsca Jan Trojanowski z IV LO im. Adama Mickiewicza w Warszawie otrzymali kilkusetzłotowe bony towarowe na zakupy w jednej z warszawskich galerii handlowych.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, absolwent polonistyki UW, dziennikarz. Związany z "Idziemy” od pierwszego numeru tygodnika. Członek Rady Programowej Polskiego Radia S.A., były redaktor naczelny portalu idziemy.pl. Członek Domowego Kościoła.
radoslaw.molenda@idziemy.com.pl

 

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 4 grudnia

Piątek, I Tydzień Adwentu
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Jana Damasceńskiego, prezbitera i doktora Kościoła albo wspomnienie św. Barbary, dziewicy i męczennicy
Oto nasz Pan przyjdzie z mocą
i oświeci oczy sług swoich.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Iz 29,17-24; Ps 27,1bcde.4.13-14; Mt 9,27-31
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter