17 stycznia
poniedziałek
Antoniego, Rościsława, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nasz Kościół

Ocena: 5
572

Nowe Załubice to przykład synodalności na poziomie parafialnym, gdzie dobrze przebiega współpraca pomiędzy proboszczem i świeckimi.

fot. arch. ks. Wojciecha Stępnia

Mieszkańcy parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Nowych Załubicach mówią o swojej wspólnocie: „nasz Kościół”. Dynamicznie działają rady: Duszpasterska, Parafialna i Ekonomiczna, które realnie współuczestniczą w podejmowaniu decyzji. W skład Rady Duszpasterskiej wchodzą trzej nadzwyczajni szafarze Komunii świętej: Piotr Gerek, Marek Tacik, Karol Miącz oraz proboszcz. – Chorzy są wdzięczni, że obok transmisji Mszy świętej za pośrednictwem mediów mogą przyjąć Komunię – podkreśla ks. Wojciech Stępień, miejscowy proboszcz. Piotr Gerek opowiada, że szafarze pełnią posługę dla około trzydziestu chorych. – Dzięki byciu nadzwyczajnym szafarzem mam poczucie Bożej misji, a służba to możliwość codziennej formacji. Szafarz Marek Tacik z proboszczem uczą podstawowych czynności liturgicznych najmłodszych ministrantów. Natomiast Karol Miącz opiekuje się scholą parafialną, która skupia grupę młodzieży zapewniającą pielgrzymkowo-oazowy repertuar podczas liturgii.

Członek Rady Parafialnej Zbigniew Jabłoński zwraca uwagę, że wierni z troską działają również na rzecz zbiórki środków finansowych na bieżące prace remontowo-budowlane. Obecnie najpilniejszą potrzebą jest wymiana przeciekającego dachu. W dalszej kolejności Rada chce zająć się ogrodzeniem kościoła. – Na wiosnę przyszłego roku planujemy zorganizować „Parafiadę”. Będzie to spotkanie integrujące parafian, z konkursami, zawodami sportowymi, stoiskami kulinarnymi. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na bieżące remonty – relacjonuje Zbigniew Jabłoński. Ważnym ogniwem współpracy pomiędzy świeckimi i księdzem jest też Rada Ekonomiczna. Ksiądz proboszcz przyznaje, że Rada odciąża go od zajmowania się pracami remontowo-budowlanymi, dzięki czemu ma więcej czasu na duszpasterstwo. Członkowie Rady Ekonomicznej podpisują umowy i prowadzą kontrolę nad wykonywanymi pracami. – Mają kartę kredytową do konta parafialnego, gdyby uznali, że niegospodarnie zarządzam majątkiem, mogą wypłacić środki finansowe. Jest to też zabezpieczenie na wypadek nagłej śmierci proboszcza i pozostawienia niezapłaconych rachunków – opowiada ks. Stępień.

Ks. Wojciech ma pomysł na duchowe przeżycie Adwentu. Z racji Roku Rodziny tegoroczne przygotowania do świąt Bożego Narodzenia będą modlitwą za rodziny i o Boże błogosławieństwo dla żyjących parafian. Duchowny zakupił dla wiernych świece Caritas, zależy mu, aby zapłonęły w okresie Adwentu podczas modlitwy rodzinnej. – Chciałbym, aby rodziny w wybrane dni siadały do wspólnej modlitwy dookoła stołu, na środku stawiając świecę adwentową. Proponuję rozpocząć modlitwę w intencji dobrych rodzin, dalej – by powstawały nowe, a będące w kryzysach znalazły umocnienie. Następnie za własną rodzinę, w kolejnych dniach za rodzinę brata, siostry oraz ich dzieci, dziadków, rodziców chrzestnych, kuzynów, sąsiadów, przyjaciół i osoby, które zagubiły Pana Boga. W wigilijny dzień nadpalona świeca będzie pięknym świadectwem podjętej nad sobą pracy duchowej. Niech dzień modlitwy rodzinnej przebiega bez komputera i telewizji, będąc czasem rozmów, ale nie dyskusją o problemach z pracy. Wspólnie upieczmy ciasto, pizzę, napijmy się kawy, dając siebie drugiemu, a przez to samemu Bogu – zachęca ksiądz proboszcz.

Mieszkańcy to przeważnie mali i średni przedsiębiorcy, a teren obfituje w zakłady cukiernicze. Parafia jest położona w dorzeczu Bugu i Narwi, w bliskim sąsiedztwie rzeki Rządzy, która wpływa do Zalewu Zegrzyńskiego. Walory przyrodnicze powodują, że w okolicy jest ponad 2 tys. działek letniskowych. Do parafii należy około 1600 wiernych z wsi: Arciechów, Borki, Borki-Siwek, Dąbrowa, Myszyniec, Nowe Załubice, Popielarze, Ruda, Stare Załubice, Trzciana.

Rozwija się kult patrona, św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Przed świętem patronalnym wierni licznie uczestniczą w nowennie i czterdziestogodzinnym nabożeństwie ku czci św. Stanisława. W tym roku ksiądz proboszcz z delegacją parafian odebrał relikwie świętego z katedry na Wawelu. Codziennie przed wieczorną Mszą świętą są wystawione relikwie i odmawiany jest różaniec prowadzony przez koła różańcowe. Ks. Wojciech planuje, że od 8 maja 2022 r. każdego ósmego dnia miesiąca będzie odprawiał Eucharystię z nabożeństwem za wstawiennictwem patrona. Z inicjatywy ks. Stępnia powstała męska grupa modlitewna – Bractwo Dobrej Śmierci, która formuje kilkudziesięciu mężczyzn. Uczestnicy dowiadują się, w jaki sposób wspierać dusze czyśćcowe, jak kształtować w sobie cnoty, które pomagają współpracować z łaską Bożą, by osiągnąć wieczne zbawienie. Parafianie nie zapominają też o żywych – odmawiają Koronkę do Bożego Miłosierdzia o nawrócenie zatwardziałych grzeszników.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 stycznia

Poniedziałek, II Tydzień zwykły
Wspomnienie św. Antoniego, opata
Żywe jest słowo Boże i skuteczne,
zdolne osądzić pragnienia i myśli serca.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mk 2,18-22
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter