18 sierpnia
czwartek
Ilony, Bronislawa, Heleny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Mosul: meczety i kościoły powstają z ruin

Ocena: 4.8
336

W Mosulu ruszyła odbudowa religijnych zabytków, zarówno meczetów, jak i kościołów. Stało się to możliwe dzięki poluzowaniu pandemicznych obostrzeń, zwłaszcza w kontaktach z zagranicą, oraz zakończeniu odminowywania Starego Miasta.

fot. www.vaticannews.va

Mosul to drugie co do wielkości miasto Iraku. Przez wiele stuleci był ośrodkiem życia handlowego i intelektualnego w regionie. W latach 2014-2017 stał się stolicą Państwa Islamskiego. Walka o Mosul doprowadziła do niemal całkowitego zniszczenia zabytkowej części miasta, położonej na prawym brzegu Tygrysu. Obecnie realizowane są różne projekty odbudowy. Przez wiele miesięcy stały one w miejscu, zarówno z powodu pandemii, jak i przeciągających się prac przygotowawczych. „Oprócz odminowania trzeba było  zapewnić bezpieczeństwo ekipom budowlanym, które pozostając na miejscu przez klika miesięcy są narażone na ataki” – wyjaśnia dziennikowi La Croix Faraj Benoît Camurat, założyciel organizacji Fraternité en Irak – Braterstwo w Iraku, która sfinansowała prace w kościele syryjsko-katolickim Mar Toma. Dziś jest to jedyna otwarta chrześcijańska świątynia na Starym Mieście. 15 sierpnia ponownie zabrzmią jej dzwony.

L’Oeuvre d’Orient przy pomocy Międzynarodowego Przymierza na rzecz Ochrony Dziedzictwa w Strefie Konfliktu zajmuje się odbudową dwóch innych kościołów. Jak mówi przedstawiciel katolickiej organizacji, trzeba być bardzo ostrożnym, aby miejscowa ludność aprobowała i rozumiała symboliczną wymowę projektów odbudowy. Aktualnie mieszkańcy Mosulu to w większości muzułmanie sunnici. Po zakończeniu walk na powrót do miasta zdecydowało się zaledwie 50 chrześcijańskich rodzin. W 1991 r. wyznawców Chrystusa było tu 50 tys..

Zachętą do powrotu ma być zatrudnianie chrześcijan na budowie. Tak dzieje się na przykład w kościele dominikanów odbudowywanym w ramach projektu UNESCO finansowanego przez Emiraty. Na początku wszyscy przyjeżdżali do pracy z zewnątrz, zwłaszcza z Karkoszu, teraz jedna z rodzin postanowiła osiedlić się tu na stałe. Za nią przyjdą następne – zapewnia muzułmański inżynier Omar Al. Taweel pracujący w dominikańskim kościele. O. Olivier Poquillon, który czuwa nad rekonstrukcją z ramienia swego zakonu, potwierdza, że odbudowa zabytków postępuje w szybkim tempie. Ubolewa jednak, że jest ona przeprowadzana tanim kosztem, bez uwzględnienia miejscowej kultury.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 sierpnia

Czwartek, XX tydzień zwykły
Nie zatwardzajcie dzisiaj serc waszych,
lecz słuchajcie głosu Pańskiego.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 22, 1-14
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter