25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Miłosierdzie uprzedza ewangelizację

Ocena: 4.8
521

„Pomaganie innym jest darem dla nas samych i jest dobre dla wszystkich. Tak, miłość jest darem dla wszystkich!” – powiedział papież spotkając się z przedstawicielami niektórych ośrodków pomocy i miłosierdzia w ośrodku parafialnym Serafina w Lizbonie.

wszystkie fot. PAP/ EPA

Przy świątyni pod wezwaniem św. Wincentego a Paulo w dzielnicy Serafina Ojca Świętego przywitał miejscowy proboszcz, przypominając, że Kościół nie jest muzeum archeologicznym, ale wiejską studnią dającą wodę dzisiejszym pokoleniom, tak jak dawała ją pokoleniom z przeszłości.

Proboszcz – miłosierdzie uprzedza ewangelizację

Pierwszy proboszcz, ks. José Gallea, od początku zrozumiał, że po to, by ewangelizować, trzeba dotknąć konkretnej rzeczywistości ludzi pozbawionych ochrony swoich praw, a także środków niezbędnych do godnego i sprawiedliwego życia. Także mnie, po przybyciu do tej parafii, uderzyły niezliczone przejawy ubóstwa, zwłaszcza smutne i puste spojrzenia starszych osób siedzących wzdłuż drogi

– mówił ks. Francisco Crespo.

Stopniowo, dzięki wysiłkom zawsze pomocnej społeczności, wsparciu dobroczyńców oraz państwa udało się odpowiedzieć na potrzeby. Dziś nasze centrum socjalne kompleksowo pomaga prawie 800 osobom i zatrudnia ponad 170 pracowników oferujących szeroki zakres usług, takich jak żłobek, ośrodek młodzieżowy, dom opieki dla osób starszych i wsparcie dla rodzin w potrzebie. Życie ludzi uległo poprawie, ale wiele pozostaje jeszcze do zrobienia.

– dodał.

Papież wysłuchał świadectw, które mówiły m.in. o tym, że dzieła miłosierdzia powstały w odpowiedzi na konkretne potrzeby.

Dom dla dzieci, prowadzony przez stowarzyszenie „Ajuda de Berço”, zrodził się przed 25 laty na fali działań broniących życia po referendum w sprawie zalegalizowania aborcji.

Przez ten czas uratowanych zostało 452 dzieci, które dostały możliwość godnego życia.

Centrum działa dzięki wsparciu wielu ludzi dobrej woli, wierzących i niewierzących, którzy czują się braćmi, troszcząc się o podopiecznych placówki.

Obecnie w ośrodku mieszka na stałe 40 dzieci mających od kilku miesięcy do 13 lat.

Ojcze Święty dziękujemy za twoje zaangażowanie w obronę życia

– mówił do Franciszka przedstawiciel centrum, prosząc, by pamiętał o jego podopiecznych w modlitwie.

O dziecięcym cierpieniu, które często przekłada się na cierpienie całej rodziny, mówił członek stowarzyszenia Acredita, wspierającego bliskich najmłodszych chorych na raka.

Oferuje ono pomoc psychologiczną, materialną i edukacyjną, przyjmując w domu centrum rodziny mieszkające daleko od szpitala.

Naszą misję stanowi bycie u boku dzieci i młodzieży po to, by nowotwór ich nie ograniczał, a leczenie było skuteczne i zapewniło im lepszą jakość życia

– mówił jeden z podopiecznych wskazując, że udało się stworzyć więzi między tymi, którzy przeżyli chorobę, pacjentami i rodzicami, aby ożywieni nadzieją nigdy nie czuli się samotni.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 kwietnia

Czwartek, IV Tydzień wielkanocny
Święto św. Marka, ewangelisty
My głosimy Chrystusa ukrzyżowanego,
który jest mocą i mądrością Bożą.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 16, 15-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter