24 czerwca
poniedziałek
Jana, Danuty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Miłość, zgoda, pokój

Ocena: 0
1292

Papież Franciszek odbył swoją 21. podróż zagraniczną, odwiedzając buddyjską w większości Mjanmę i muzułmański Bangladesz. W obu tych azjatyckich państwach katolicy są zdecydowaną mniejszością.

fot. PAP/EPA/VINCENZO PINTO

Mjanma

Wizyta w Mjanmie – dawnej Birmie – przebiegała pod hasłem „Miłość i pokój”. Najważniejszymi jej wydarzeniami były Msze Święte w Rangunie z udziałem 150 tys. wiernych oraz z pięciotysięczną rzeszą młodzieży w katedrze, spotkania z Najwyższą Radą Mnichów Buddyjskich Sangha, z biskupami i przedstawicielami władz. Była to pierwsza podróż głowy Kościoła katolickiego w historii tego południowoazjatyckiego kraju, w którym ok. 90 proc. mieszkańców wyznaje buddyzm, a katolików jest ok. 700 tys.

Papież spędził w Mjanmie cztery dni (27-30 listopada) i przede wszystkim umocnił miejscową „małą trzódkę” tamtejszego dynamicznie rozwijającego się Kościoła, która stara się budować jedność mimo ograniczeń i murów. Podejmuje ona także wspólne działania z buddystami na rzecz pokoju, poszanowania godności człowieka i pojednania. Wraz z przewodniczącym Sangha papież potępił terroryzm i ekstremizm religijny. Podróż już przyniosła owoce: rząd Mjanmy zapowiedział na ostatni tydzień stycznia trzecią sesję konferencji pokojowej Panglong z udziałem mniejszości etnicznych, jako dalszy ciąg negocjacji z grupami zbrojnymi, z którymi armia birmańska walczy od ponad 60 lat.

Franciszek wyraził uznanie dla miejscowych katolików za ich „prorocze świadectwo umiłowania Boga i bliźniego”, które wyraża się w zaangażowaniu na rzecz ubogich, ludzi pozbawionych praw i wysiedlonych. Spotkał się z przedstawicielami rządzącego w Mjanmie wojska oraz z przedstawicielami różnych religii. Parafrazując słowa Psalmu 133, powiedział: – Jak miło widzieć braci razem. Zjednoczonych – to nie znaczy jednakowych. Jedność to nie jednorodność, także w obrębie tego samego wyznania religijnego. Każdy ma swoje wartości, bogactwa, ale także swoje wady – stwierdził Franciszek i zaznaczył, że pokój jest harmonią. Zauważył, że obecnie doświadczamy ogólnoświatowej tendencji do jednorodności, kiedy wszystko usiłuje się uczynić takim samym. A to zabija człowieczeństwo, to jest kolonizacja kulturowa. Zachęcił do doceniania bogactwa różnic etnicznych, religijnych czy kulturowych, stanowiących punkt wyjścia do dialogu oraz uczenia się drugiej osoby.

W stolicy kraju Naypyidaw Franciszek spotkał się tam najpierw z prezydentem Htinem Kyawem, a następnie ze stojącą na czele rządu i kierującą dyplomacją panią Aung San Suu Kyi, laureatką Pokojowej Nagrody Nobla z 1991 r. Wskazała ona na wielkie zróżnicowanie etniczne i kulturowe swojej ojczyzny. Podkreśliła znaczenie wkładu chrześcijan w dobro wspólne. – Stale podążamy naprzód z ufnością – powiedziała. – Przyszłością Mjanmy musi być pokój, oparty na poszanowaniu godności i praw każdego członka społeczeństwa, każdej grupy etnicznej i jej tożsamości, poszanowaniu państwa prawa i porządku demokratycznego, który pozwala każdej osobie i każdej grupie, nikogo nie wykluczając, wnosić słuszny wkład w dobro wspólne – podkreślił Ojciec Święty.

Papieska Msza Święta na błoniach Kyaikkasan Ground w Rangunie zgromadziła 150 tys. katolików należących do ponad stu grup etnicznych kraju i przybyłych z zagranicy. – Przybyłem jako pielgrzym, aby słuchać i uczyć się od was oraz aby przekazać wam słowa nadziei i pocieszenia – powiedział Franciszek. Wyraził uznanie Kościołowi w Mjanmie, który pomaga najbardziej potrzebującym. Zaapelował do katolików, aby „zasiewali ziarna uleczenia i pojednania” w rodzinach, wspólnotach i w społeczeństwie. Na prośbę birmańskiego Kościoła papiez nie podejmował tematu prześladowanych Rohindżów, poruszył ten wątek dopiero w Bangladeszu.

Na spotkaniu z przedstawicielami Państwowego Komitetu Sangha Maha Nayaka i Najwyższej Rady Mnichów Buddyjskich Sangha Ojciec Święty zauważył: – To ważna okazja do odnowienia i wzmocnienia więzów przyjaźni i szacunku między buddystami a katolikami. Jest to również okazja, by potwierdzić nasze zaangażowanie na rzecz pokoju, poszanowania ludzkiej godności i sprawiedliwości dla każdego mężczyzny i każdej kobiety.

W siedzibie arcybiskupa Rangunu Ojciec Święty spotkał się z 22 biskupami tego kraju. Swoje rozważania skupił wokół trzech słów: uzdrowienie, towarzyszenie i proroctwo. Ostatnim spotkaniem publicznym Franciszka w Mjanmie była Msza w katedrze Najświętszej Maryi Panny w Rangunie z udziałem 5 tys. młodych.

 

Bangladesz

Bangladesz, drugie państwo odwiedzone przez Franciszka, było już miejscem pielgrzymki Jana Pawła II w 1986 r. Obecna wizyta przebiegała pod hasłem „Zgoda i pokój”. W liczącym 160 mln mieszkańców państwie katolików jest zaledwie 350 tys.

Najważniejszymi punktami papieskiej wizyty była Msza Święta w parku Suhrawardy Udyan z udziałem ok. 100 tys. wiernych, spotkania z władzami, wyznawcami różnych religii, z biskupami, księżmi, zakonnikami i grupą 7 tys. młodzieży.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Sekretarz redakcji tygodnika "Idziemy"

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 czerwca

Nie bój się, Zachariaszu; twoja prośba została wysłuchana: żona twoja Elżbieta urodzi ci syna, któremu nadasz imię Jan.

Dziś w Kościele: poniedziałek XII tydzień zwykły
+ uroczystość narodzenia św. Jana Chrzciciela
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Jr 1,4-10 ; Ps Ps 71,1-4a.5-6ab.15ab.17; 1P 1,8-12 ; Łk 1,5-17.
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytańNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -

JAN PAWEŁ II MÓWIŁ DO NAS

Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II w czerwcu 1979 roku do Polski zmieniła trwale naszą ojczyznę i nas samych. Co wtedy papież chciał nam przekazać? Co zapamiętaliśmy?
+ 2 czerwca: Warszawa - Okęcie i Plac Zwycięstwa (1)
+ 3 czerwca: Warszawa i Gniezno (2)
+ 4 czerwca: Czestochowa (3)
+ 5 czerwca: Czestochowa (4)
+ 6 czerwca: ostatni dzień w Częstochowie i Kraków (5)
+ 7 czerwca: Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice, Oświęcim-Brzezinka (6)
+ 8 czerwca: Nowy Targ, Kraków (7)
+ 9 czerwca: Kraków, Nowa Huta, Kraków (8)
+ 10 czerwca: Kraków i pożegnanie z ojczyzną (9)