28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Miłość, zgoda, pokój

Ocena: 0
2596

Na lotnisku w Dhace Franciszka powitał 30 listopada wieczorem prezydent Abdul Hamid, 10 biskupów katolickich, 25 przedstawicieli katolików świeckich oraz 40 dzieci w tradycyjnych strojach, które zatańczyły dla Ojca Świętego. Stamtąd papież odjechał do Narodowego Mauzoleum Męczenników, upamiętniającego osoby, które zginęły w wojnie o niepodległość Bangladeszu w 1971 r. W pałacu prezydenckim spotkał się z przedstawicielami władz, społeczeństwa obywatelskiego i korpusu dyplomatycznego. Prezydent Hamid zwrócił uwagę na słowa Franciszka przypominające, że ludzie są naprawdę wolni, gdy mogą praktykować swoją wiarę bez lęku. Z uznaniem mówił o apelach papieża o pomoc dla muzułmańskich Rohindżów uciekających z Mjanmy, dodając, że Bangladesz sprzeciwia się zarówno ekstremizmowi, jak i islamofobii, na które lekarstwem jest dialog międzyreligijny.

Około 100 tys. wiernych uczestniczyło 1 grudnia w Eucharystii sprawowanej przez papieża w Suhrawardy Udyan Park w Dhace po łacinie, bengalsku i angielsku. W jej trakcie Franciszek wyświęcił 16 nowych kapłanów. Zwracając się do nich, wezwał ich, by wszystkim głosili słowo Boże i by sami pilnie je czytali i rozważali. Zachęcił neoprezbiterów, aby ich nauka była pokarmem dla ludu Bożego i aby świętość ich życia stawała się źródłem radości dla wyznawców Chrystusa.

Po południu tegoż dnia papież spotkał się z premierem Bangladeszu panią Szejch Hasiną Wajed, córką Mujibura Rahmana, uważanego za „ojca narodu”. Następnie udał się do siedziby arcybiskupa Dhaki. Jest to kompleks budynków złożony z katedry, rezydencji, domu dla księży emerytów i seminarium duchownego.

Jedność pojmuje różnorodność nie jako zagrożenie,
ale jako potencjalne źródło ubogacenia i rozwoju.

Bardzo bogaty i prawdziwie międzyreligijny charakter miało spotkanie Franciszka z przedstawicielami różnych religii i wyznań chrześcijańskich w ogrodach rezydencji arcybiskupa. Wypowiadali się tam również zwierzchnicy lub najwyżsi przedstawiciele islamu, hinduizmu i buddyzmu oraz społeczeństwa obywatelskiego i miejscowej Caritas. Papież zachęcał do przeciwdziałania wirusowi politycznej korupcji, niszczycielskim ideologiom religijnym, pokusie zamykania oczu na potrzeby ubogich, uchodźców, mniejszości prześladowanych i najsłabszych. Zwrócił uwagę, że szczególnie pocieszającym znakiem naszych czasów jest to, że wierzący i ludzie dobrej woli coraz częściej czują się powołani do współpracy w kształtowaniu kultury spotkania, dialogu i współpracy w służbie rodzinie ludzkiej. – Wymaga to czegoś więcej niż samej tylko tolerancji – zaznaczył i wskazał na potrzebę wzajemnego zaufania i zrozumienia, aby zbudować jedność, która pojmuje różnorodność nie jako zagrożenie, ale jako potencjalne źródło ubogacenia i rozwoju.

Po przemówieniu, gorąco przyjętym przez zebranych, do Franciszka podeszła grupa 18 uchodźców Rohindża w różnym wieku, którzy opowiedzieli mu o swoich tragicznych przeżyciach w kraju pochodzenia, Mjanmie, z której wypędzeni, żyją w obozach na terenie Bangladeszu. Po dłuższej rozmowie Ojciec Święty w krótkim, improwizowanym przemówieniu poprosił ich o przebaczenie w imieniu ich prześladowców. – Także ci bracia i siostry są obrazem Boga żywego. Tradycja waszej religii mówi, że Bóg wziął wodę i zmieszał z nią sól, duszę ludzi. Wszyscy nosimy w sobie sól Boga. Także ci bracia i siostry – powiedział papież. Poprosił uchodźców Rohindża, by byli zdolni do przebaczenia.

Franciszek odwiedził też dom prowadzony przez zgromadzenie misjonarek miłości, w kościele Różańca Świętego spotkał z duchowieństwem i młodzieżą, a w Kolegium Matki Bożej w Dhace z młodzieżą. Franciszek zachęcił młodych Bengalczyków do kroczenia naprzód z entuzjazmem we wszystkich okolicznościach, szczególnie wtedy, gdy czują się przytłoczeni problemami i smutkiem i zdają się nie widzieć Boga na horyzoncie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz tygodnika "Idziemy"

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter