26 grudnia
czwartek
Dionizego, Szczepana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

List pasterski biskupów Kościoła Greckokatolickiego w Polsce w związku z napadem Rosji na Ukrainę

Ocena: 0
973

– To, co dzieje się dziś w Ukrainie powinno być dla nas, chrześcijan, wyzwaniem i mobilizacją do jeszcze większego zaangażowania się w modlitwę o przywrócenie pokoju w ogarniętej wojną Ukrainie – napisali biskupi metropolii przemysko-warszawskiej Kościoła greckokatolickiego w Polsce w liście pasterskim, który będzie odczytywany we wszystkich cerkwiach w Polsce w niedzielę, 27 lutego.

LIST PASTERSKI BISKUPÓW METROPOLII PRZEMYSKO-WARSZAWSKIEJ KOŚCIOŁA GRECKOKATOLICKIEGO W POLSCE

W ZWIĄZKU ZE ZBROJNYM NAPADEM ROSJI NA UKRAINĘ

Wielebni Księża, Czcigodni Zakonnicy i Siostry Zakonne,
Drodzy w Chrystusie, Bracia i Siostry!
Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Dziś rano, 24 lutego 2022 roku, obudziliśmy się w zupełnie innym świecie niż ten, który znaliśmy jeszcze wczoraj. Wszystkie media donoszą o ostrzałach i zbrojnej inwazji rosyjskich wojsk na ziemie Państwa Ukraińskiego. Od godziny czwartej nad ranem trwa wojna wywołana wojskową agresją Federacji Rosyjskiej na niepodległą i suwerenną Ukrainę.

Jeszcze wczoraj liczyliśmy na pokojowe uregulowanie sytuacji związanej z obecnością wojsk rosyjskich przy granicach Ukrainy i wojenną narracją ze strony władz Rosji. Niestety nie udało się utrzymać pokoju na ukraińskiej ziemi. Rozpoczęła się wojna na pełną skalę, ze wszystkimi jej konsekwencjami, która została wywołana przez Rosję.

Choć wojna toczy się poza granicami Polski, w której żyjemy, jej konsekwencje – duchowe i psychiczne, dotykają w równym stopniu nas wszystkich, zwłaszcza, że dziś w Polsce przebywa ponad milion obywateli Ukrainy, których bliscy pozostali w Ukrainie. Jesteśmy przerażeni, że na początku XXI wieku jedno państwo może zaatakować swojego sąsiada, powodując śmierć i zniszczenie, niszcząc struktury państwowe i administracyjne.

Niewątpliwie to, co się wydarzyło w pierwszej chwili wywołało u nas wszystkich szok, zaskoczenie i trwogę. Nie możemy jednak upadać na duchu i tracić nadziei. To, co dzieje się dziś w Ukrainie powinno być dla nas, chrześcijan, wyzwaniem i mobilizacją do jeszcze większego zaangażowania się w modlitwę o przywrócenie pokoju w ogarniętej wojną Ukrainie. Powinniśmy także, w miarę swoich możliwości, wspierać Ukrainę w jej materialnych potrzebach i wspierać tych, którzy przed wojną będą uciekać z Ukrainy. Musimy zatem pamiętać o tych, którzy pozostali w Ukrainie, ale także o tych, którzy będą musieli znosić trudną dolę uchodźców. Niewątpliwie potrzebni będą wolontariusze, którzy będą nieść pomoc uchodźcom, a także ci, którzy będą pomagać tym osobom, które będą leczyć rany w polskich szpitalach. Caritas naszych trzech diecezji będą organizować finansowe zbiórki, aby wesprzeć najbardziej potrzebujących.

Nie możemy też milczeć o tym, co się stało. Musimy głośno mówić o niesprawiedliwości, którą wyrządziła Federacja Rosyjska Ukrainie i Narodowi Ukraińskiemu. To zbrodnia, która wymaga jednoznacznego potępienia przez całą demokratyczną wspólnotę świata.

Wzywamy wszystkich naszych księży, aby dalej modlili się o pokój w Ukrainie, dodając do potrójnej litanii przekazane wcześniej modlitewne wezwania (Módlmy się także o pokój w Ukrainie, o oddalenie wojny i rozlewu krwi, o zachowanie jedności państwa ukraińskiego oraz o zjednoczenie narodu Ukrainy).

Wzywamy również do przyłączenia się do modlitwy i postu za Ukrainę i pokój na jej terytorium w środę, 2 marca, o co usilnie prosi Papież Franciszek. W intencji Ukrainy poświęćmy także post w poniedziałek 7 marca, czyli w pierwszy dzień Wielkiego Postu według kalendarza juliańskiego. Wszystkich księży prosimy także podczas każdej Boskiej Liturgii po zaambonnej modlitwie odmawiać w intencji Ukrainy i pokoju na jej terytorium dodatkową modlitwę. Tekst modlitwy w załączeniu. Na zakończenie Boskiej Liturgii prosimy także zwracać się do Boga w modlitwie słowami hymnu: „Boże wełykyjjedynyj”.

W tym trudnym dla wszystkich czasie udzielamy wszystkim Wam, a także wszystkim, którzy pozostali w Ukrainie, pasterskiego błogosławieństwa i zapewniamy o naszej pamięci i modlitwie.

+ Błogosławieństwo Boże na Was!

abp Eugeniusz Popowicz
metropolita przemysko-warszawski

bp Włodzimierz Juszczak
biskup wrocławsko-koszaliński

bp Arkadiusz Trochanowski
biskup olsztyńsko-gdański

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 grudnia

Czwartek, święto św. Szczepana
Błogosławiony, który przybywa w imię Pańskie.
Pan jest Bogiem i daje nam światło.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 10, 17-22
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter