Teresa z Lisieux, Hildegarda z Bingen czy Katarzyna ze Sieny... - to tylko niektóre z kobiet ogłoszonych Doktorami Kościoła. Ich dokonania będą przedmiotem dyskusji podczas Międzynarodowego Kongresu pt. „Doktorzy Kościoła i patronki Europy w dialogu z dzisiejszym światem”, który staraniem katolickich uczelni odbywa się w dniach 7-8 marca.
Te kobiety były blisko ludzkich uczuć, cierpienia, problemów. To inspiracja na dziś, jak być w tak poranionym świecie
– stwierdza zapowiadając Kongres w rozmowie z Radiem Watykańskim prof. Anita Cadavid. Dyrektor Instytutu Zaawansowanych Studiów nad Kobietami Papieskiego Ateneum Regina Apostolorum zauważa, że przykład bohaterek tego spotkania jest ważny dla rozwoju prawdziwego feminizmu opartego na wartościach chrześcijańskich. „W czasach trudnych wyzwań i lęku mogą one być nadzieją i inspiracją dla wierzących oraz zainspirować pracę duszpasterską całego Kościoła w najbliższej przyszłości” – powiedziała prof. Anita Cadavid.
To były kobiety w świecie, blisko świata. Były blisko ludzkich uczuć, cierpienia, problemów. Hildegarda z Bingen, która studiowała medycynę, już w swoich czasach miała silne przekonanie, że siostry zakonne powinny móc studiować i zajmować się edukacją innych. To była część jej własnej służby. Także Edyta Stein. Była filozofką i nauczycielką. Żyła w świecie pełnym dyskryminacji, z którą walczyła. Można z tego wyciągnąć ważną lekcję. Swoim życiem pokazały one, że zadaniem chrześcijan jest dawać życie, nie tylko fizycznie, ale przede wszystkim duchowo. To inspiracja na dzisiaj: być blisko ludzi, w świecie, który ma tak wiele ran
- dodaje.
Kongres pt. „Doktorzy Kościoła i patronki Europy w dialogu z dzisiejszym światem” zaplanowany jest na 7 i 8 marca w Rzymie. Okazją jego zwołania jest 50. rocznica ogłoszenia Doktorami Kościoła św. Katarzyny ze Sieny oraz św. Teresy z Ávila, rocznice kanonizacji św. Teresy z Lisieux (1997 r.) i św. Hildegardy z Bingen (2012 r.). Rozważane będzie także znaczenie życia dwóch (obok Katarzyny Sieneńskiej) patronek Europy: Teresy Benedykty od Krzyża (Edyty Stein) i Brygidy Szwedzkiej. Podczas sympozjum zostaną także zebrane pieniądze na wsparcie projektów edukacyjnych w Libanie.