26 stycznia
niedziela
Tymoteusza, Michała, Tytusa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Katolicyzm znika w Gruzji

Ocena: 5
821

Liczbę katolików w Gruzji szacuje się zaledwie na ok. 1 proc. Ich wspólnota obejmuje wiernych trzech obrządków: rzymskiego, ormiańskiego i chaldejskiego. Odmawia się im statusu chrześcijan i traktuje jak innowierców, nie uznają

fot. Agnieszka Tomczyk | Panorama Tbilisi

Już pielgrzymce Jana Pawła II do Gruzji w listopadzie 1999 r. towarzyszyło przekonanie o konieczności powstrzymania wpływów Kościoła katolickiego. Proces ten stał się zauważalny pod koniec lat 90. XX w. i na początku XXI w. Gruzińskich katolików poddawano naciskom w celu konwersji na prawosławie. Doprowadziło to do stopniowego zmniejszania ich liczebności. Ojciec Paweł Dyl, dyrektor Misji Kamiliańskiej w Gruzji, wspomina, że kiedy przed 20 laty przyjechał do Gruzji, liczba katolików wynosiła ok. 50-60 tys., dziś to ok. 20 tys., i liczba ta nadal maleje. Do niedawna region Samcche-Dżawachetia na południu Gruzji zamieszkiwała duża wspólnota katolików. Obecnie stanowi marginalną mniejszość. Tutejsi katolicy borykają się z dyskryminacją. Dotyczy to zarówno środowiska pracy, gdzie pierwszeństwo zatrudnienia przysługuje wyznawcom prawosławia, jak i szkoły czy uczelni wyższej, gdzie katoliccy uczniowie i studenci często otrzymują niższe oceny.

W 16. rocznicę pielgrzymki Jana Pawła II na placu przed kościołem Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Tbilisi stanął wykonany w Polsce pomnik. – Inicjatywa wyszła od Gruzinów – powiedział w 2015 r. ks. Adam Ochał, ówczesny proboszcz parafii, ściągając płótno okrywające monument umieszczony w przedsionku plebanii.

Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła jest jedyną katolicką świątynią na Kaukazie, która funkcjonowała nawet w czasie represji komunistycznych. Udawano się do niej, aby potajemnie ochrzcić dziecko czy wziąć ślub. Wzniesiona przez polskich zesłańców, niemal od zawsze pozostawała pod opieką polskich kapłanów.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 03 (743), 19 stycznia 2020 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 28 stycznia 2020 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 stycznia

Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu!
Dziś w Kościele: sobota, II tydzień zwykły, Święto Nawrócenia św. Pawła Apostoła
Czytania liturgiczne (rok A, II): Dz 22,3-16 lub Dz 9,1-22; Ps 117,1-2; Mk 16,15-18
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane komentarzeReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -