17 listopada
niedziela
Salomei, Grzegorza, Elzbiety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kard. Ryś: Celibat to nie kwestia przepisów prawnych, to charyzmat i miłość do Kościoła

Ocena: 0
55

– Celibat to nie tylko kwestia przepisów prawnych. W momencie, kiedy ksiądz ustawia sobie celibat na poziomie prawa, można powiedzieć, że już należy się wyłącznie za niego modlić. Celibat jest charyzmatem, a każdy charyzmat jest miłością, celibat jest miłością do Kościoła – mówił do kleryków kard. Grzegorz Ryś. Metropolita łódzki, na początku pierwszego roku formacji WSD, tradycyjnie, spotkał się alumnami roku propedeutycznego.

fot. wikipedia

Kard. Grzegorz Ryś, dziś rano, przewodniczył Eucharystii w kaplicy seminaryjnego domu formacyjnego w Łasku – Kolumnie.

Odnosząc się do zwrotu z pierwszego czytania o Wybranej Pani – który jest określeniem Kościoła, jakiego używa św. Jan Apostoł powiedział, że życzy przyszłym księżom, aby odnajdywali w sobie właśnie takie odniesienie do Kościoła, jako „wybranki” i „ukochanej Pani”.

– To jest istota tego, co nazywamy charyzmatu celibatu. Jeśli Pan Jezus chce was prowadzić do kapłaństwa w Kościele łacińskim, to znaczy, że chce wam udzielić tego charyzmatu. Celibat nie jest tylko kwestią przepisów prawnych. W momencie, kiedy ksiądz ustawia sobie celibat na poziomie prawa, można powiedzieć, że już należy się wyłącznie za niego modlić, już zaczyna się jakiś dramat w jego życiu. Celibat jest charyzmatem, a każdy charyzmat, co do istoty jest miłością. Celibat jest miłością do Kościoła. Kiedy celibat nie jest miłością, jest starokawalerstwem. Bardzo wam życzę stałego zakochania w Kościele – podkreślił duchowny.

Przywołując dzisiejszy fragment ewangelii (Łk 17, 26-37) pytał alumnów jak reagują na słowa Jezusa brzmiące: „Jeden będzie wzięty, a drugi zostawiony?”. – Nadzieja mówi, że chcesz należeć do tych, którzy będą wzięci. Patrzycie na żonę Lota, która wyprowadzana z Sodomy ciągle się obracała i patrzyła w tył. Tak nas wciąga to miejsce, gdzie żyjemy tu i teraz, że tracimy jakakolwiek perspektywę. To jest coś bardzo konkretnego. To jest refren Papieża Franciszka, który mówi, że człowiek dzisiejszy dał się zredukować do tu i teraz. Co mogę zjeść, co mogę skonsumować, co mogę mieć tu teraz, najlepiej natychmiast! To mi wyznacza cały horyzont moich pragnień. Dlatego w nauczaniu Papieża Franciszka jest tyle odwołań do nadziei – wyjaśnił.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 listopada

Sobota, XXXII Tydzień zwykły
Dzień powszedni
Bóg wezwał nas przez Ewangelię,
abyśmy dostąpili chwały Pana naszego, Jezusa Chrystusa.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Łk 18, 1-8
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Nowenna do św. Elżbiety Węgierskiej
Nowenna do bł. Karoliny Kózkówny 9-17 IX
Nowenna do św. Rafała Kalinowskiego 11-19 XI

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter