18 października
poniedziałek
Juliana, Lukasza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kard. Nycz: Jan Paweł II pokazał Kościół i głęboki sens przynależności do niego

Ocena: 0
526

Kard. Kazimierz Nycz przewodniczył Mszy św. „radiowej" w bazylice Świętego Krzyża z okazji setnej rocznicy urodzin Papieża Polaka. W swojej homilii nawiązał do pierwszej pielgrzymki św. Jana Pawła II do Polski w 1979 roku, który przyjechał „głosić Ewangelię, nauczać i wypraszać dla nas Ducha Świętego”.

Fot. Archidiecezjalne Centrum Informacji, archwwa.pl

Metropolita warszawski podkreślił, że w czasie pandemii, powodującej lęk i niepokój, warto przypomnieć sobie przesłanie Papieża Polaka oraz skupić się na odkrywaniu jego nauczania i modlitwie dziękczynnej za niego. 

To była pielgrzymka Ducha Świętego, która zaczęła się od prośby o Jego zstąpienie, a kończyła się wielkim bierzmowaniem dziejów. Jan Paweł II wołał: ducha nie gaście, nie zasmucajcie się, w tym duchu musicie być mocni, bo tej mocy teraz wam bardzo potrzeba

- powiedział hierarcha.

Święty Jan Paweł II rozpoczął tak nie tylko pielgrzymkę do Polski, ale również cały swój pontyfikat, u progu którego wołał: „nie lękajcie się otworzyć swoje serca i drzwi narodów dla Chrystusa, który chce ubogacić człowieka i zagwarantować mu wolność, którą często zabiera świat, jeśli zamknie swoje serce na Chrystusa”.

Kard. Kazimierz Nycz zauważył, że często zadajemy sobie pytanie, co by powiedział Jan Paweł II w czasie pandemii, która tak bardzo nas ogranicza oraz jest źródłem niepokoju i lęku.

Myślę że powiedziałby to wszystko co w czasie pierwszej pielgrzymki i na początku pontyfikatu: nie lękajcie się, Chrystus jest z wami, otwórzcie serca na Jezusa, bo bez Niego nie potraficie niczego zrozumieć, także tego co się dzieje. I może dodałby to co powiedział podczas drugiej pielgrzymki: Pokój Tobie, Polsko, Ojczyzno moja. Potrzeba nam takiego uspokajającego głosu

- dodał metropolita warszawski.

Pandemia spowodowała, że setną rocznicę urodzin Papieża Polaka obchodzimy skromnie i przede wszystkim na modlitwie, dzięki czemu „mamy więcej czasu, aby wejść w głąb nauczania i pontyfikatu św. Jana Pawła II”. Kardynał podkreślił, że „takie rocznice pozwalają nam przybliżyć osobę i odkryć ją na nowo. Ojciec Święty jest ciągle nieodkrytym skarbem Kościoła, który trzeba poznać i naśladować w jego świętości".

Z okazji setnej rocznicy urodzin Papieża Polaka, Benedykt XVI napisał w liście, że „w Janie Pawle II objawiła się dobroć i miłość Boga” oraz wskazał „kilka istotnych punktów, nad którymi należy się zatrzymać. Gdy Karol Wojtyła został papieżem Kościół był w rozdarciu i trudnej sytuacji posoborowej. Jan Paweł II odważnie wziął na swoje ramiona kontynuację soborowej odnowy, zaczął na nowo zachwycać się Chrystusem i Kościołem. Pokazał Kościół i głęboki sens przynależności do niego całemu światu" – wyjaśnił kard. Nycz.

Św. Jan Paweł II przypominał światu przykazania Boże oraz w sposób klarowny głosił Ewangelię i prawdę, którą przedstawia. Głosił przykazania do tego stopnia, że niektórzy nazywali go rygorystą. Papież wiedział, że człowiekowi trzeba stawiać wysoko poprzeczkę, ale jednocześnie wiedział, że człowiek jest słaby. Mimo tego uważał, że nie trzeba rezygnować z tego czego Bóg oczekuje od człowieka. Zawsze czynił to z objawianiem prawdy o Bożym Miłosierdziu. Dlatego nie był rygorystyczny, bo głosił miłosierdzie Boga, który zna człowieka i czeka, aby mu przebaczyć, przyjąć do siebie

- dodał kardynał.

Czasami mówimy o Janie Pawle II, dodając mu przydomek „Wielki”, który w historii Kościoła – nie tylko za świętość, ale za wielkie zasługi wobec Europy i Rzymu – otrzymało do tej pory tylko dwóch papieży: Leon i Grzegorz.

Za czasy, w których przyszło mu żyć, obronę świata przed kulturą śmierci jest pewnie kwestią czasu, kiedy historia przyzna mu przydomek „Wielki”, jako pierwszemu papieżowi XX wieku

- podkreślił duchowny.

Jan Paweł II wybrał kapłaństwo, mimo że miał ogromnie dużo talentów: aktorski, poetycki, filozoficzny, polonistyczny, ale był jednocześnie niezwykle pracowity. Jeśli największe talenty nie spotkają się z pracowitością, to nie przyniosą takich efektów i owoców jak u Jana Pawła II

– zauważył kard. Kazimierz Nycz.

Hierarcha zaznaczył, że Karol Wojtyła rozwijał wszystkie zdolności, które otrzymał od Boga, a wszechstronne wykształcenie przełożyło się również na skuteczny sposób głoszenia Ewangelii. „Wpatrujmy się w ten sposób odkrywania powołania, aby niczego nie odłożyć na bok" – zachęcił metropolita warszawski.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 października

Poniedziałek, XXIX Tydzień zwykły
Święto św. Łukasza, ewangelisty
Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem,
abyście szli i owoc przynosili.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Łk 10, 1-9
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarze

- Reklama -

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter