tom, mp / Warszawa (KAI), mz
Biskupi apelują także, aby polskie parafie nawiązały bezpośrednie kontakty z parafiami na Ukrainie – zarówno rzymsko jak i greckokatolickimi, i aby na tej drodze przekazywana była bezpośrednia pomoc.
Bp Artur Miziński, sekretarz generalny KEP przypomina, że swoją solidarność jako chrześcijanie "okazujemy przede wszystkim modlitwą zanoszoną do Chrystusa Księcia Pokoju, aby powrócił pokój na ogarnięte wojną tereny wschodniej Ukrainy".
Dodaje przy tym, że "musimy też naszą miłość do Boga i bliźniego zamieniać w czyn będący doraźną pomocą tym, którzy cierpią" – powiedział i dodał: "Stąd apel biskupów polskich zebranych na ostatnim zebraniu plenarnym Episkopatu Polski w Warszawie aby Kościół w naszym kraju nie tylko na płaszczyźnie ogólnej poprzez Caritas Polska, Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie, ale by także poprzez parafie każdy mógł się włączyć w tę pomoc. Stąd idea partnerstwa parafii braterskich a nawet bliźniaczych".
Biskupi zgromadzeni w Warszawie na swym zebraniu plenarnym 11 i 12 marca br. zaapelowali do polskich parafii o nawiązanie bezpośrednich kontaktów z parafiami na Ukrainie: rzymsko– i greckokatolickimi. "Niech partnerskie relacje między parafiami owocują wzajemnymi odwiedzinami i pomocą, według lokalnych możliwości – czytamy w komunikacie z obrad.
Biskupi przypominają, że kiedy my walczyliśmy o wolność, Europa nam pomagała. "Dziś – pomagając Ukrainie – mamy okazję choć w części spłacić ów dług" – czytamy w uchwale KEP. Wtedy partnerstwo parafii okazało się jedną z najlepszych form pomocy potrzebującym i dlatego może sprawdzić się i dziś.
Współpracę partnerską z parafiami z Ukrainy, polskie parafie mogą nawiązać zwracając się do bezpośrednio biskupów Kościoła łacińskiego oraz Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego lub do wydziałów duszpasterskich poszczególnych diecezji obu obrządków na Ukrainie. Poszczególne kurie biskupie na Ukrainie wyznaczą parafie, które będą utrzymywać bliźniacze kontakty z parafiami w Polsce.
W zależności od uzgodnień i lokalnych potrzeb pomoc może mieć charakter finansowy lub w postaci wysyłki lekarstw i innych niezbędnych środków. W przyszłości warto, aby zostały nawiązane bezpośrednie kontakty międzyludzkie, np. poprzez wizyty w zaprzyjaźnionych parafiach na Ukrainie, zapraszanie rodzin, dzieci i młodzieży na święta czy wakacje.
W celu nawiązania kontaktów przez chętne polskie parafie publikujemy poniżej adresy mailowe diecezji Kościoła Rzymskokatolickiego na Ukrainie i Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.
Kościół Rzymskokatolicki na Ukrainie:
- Archidiecezja Lwowska: secretariat@diocese-lviv.org
- Diecezja Odeska-Symferopolska:
- Odessa: curia.odessa@gmail.com
- Symferopol: jpylomi@gmail.com
- Diecezja Kijowsko-Żytomierska: kanclerkzd@ukr.net
- Diecezja Charkowsko-Zaporoska: kharkovkuria@gmail.com
- Diecezja Łucka: luceoria@hotmail.com
- Diecezja Kamieniecko-Podolska: curiapodole@gmail.com
- Diecezja Mukaczewska: mrkp.titkar@gmail.com
Ukraiński Kościół Greckokatolicki:
- Archieparchia Kijowska: ooleh.sekretar@gmail.com
- Egzarchia Doniecka: dhe.kancler@gmail.com
- Egzarchia Łucka: bobesiuk@gmail.com
- Eparchia Tarnopolsko-Zborowska: ugccternopil@yahoo.it
- Eparchia Buczacka: buchacheparchy@ukr.net
- Archieparchia Iwano-Frankowska: konsystorija@ukr.net
- Eparchia Kołomyjsko-Czerniowiecka: percovych@ukr.net
- Archieparchia Lwowska: cerkvalviv@ugcc.org.ua
- Eparchia Stryjska: sekretariatstryj@gmail.com
- Eparchia Samborsko-Drohobycka: curia@sde.org.ua
- Eparchia Sokalsko-Żółkiewska: vkotkevych@gmail.com