25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Franciszek zaniepokojony Kościołem w Niemczech

Ocena: 3.33333
545

Papież Franciszek po raz kolejny wyraził zaniepokojenie reformatorskimi pomysłami Kościoła katolickiego w Niemczech. 

Fot. Pixabay - CC0

W liście opublikowanym w dzienniku „Die Welt” po raz kolejny oświadczył, że utworzenie Rady Synodalnej w jej zaplanowanej formie „nie da się pogodzić z sakramentalną strukturą Kościoła katolickiego”.

Podpisany przez Franciszka jednostronicowy list datowany jest na 10 listopada. Dokładnie wtedy w Essen rozpoczęła obrady „Komisja Synodalna”, która z kolei ma przygotować utworzenie stałej „Rady Synodalnej”. Watykan już wcześniej przestrzegał, że niemieccy katolicy nie są upoważnieni do ustanowienia takiej rady, a biskupi nie powinni w niej uczestniczyć. Tylko czterech ordynariuszy oznajmiło, że nie poprze prac komisji.

Papież Franciszek odpowiada na list czterech kobiet, które zrezygnowały z udziału w niemieckiej drodze synodalnej, widząc zagrożenie rozłamu Kościoła w Niemczech. Franciszek pisze:

Ja również podzielam zaniepokojenie licznymi konkretnymi krokami, które zostały podjęte, a które grożą tym, że duża część tego lokalnego Kościoła będzie coraz bardziej oddalać się od wspólnej drogi Kościoła powszechnego.

Jego zdaniem obejmuje to niewątpliwie (...) ukonstytuowanie się Komisji Synodalnej, która ma doprowadzić z kolei do ustanowienia Rady Synodalnej. Franciszek pisze, że gremium to nie da się pogodzić „z sakramentalną strukturą Kościoła katolickiego”. Franciszek dodaje, że Stolica Apostolska wyraźnie zabroniła utworzenia takiej struktury styczniowym pismem, które on jako papież wyraźnie zatwierdził.

 Papież pisze dalej: 

Zamiast szukać ‘zbawienia’ w coraz to nowych gremiach i w pewnym egocentryzmie w kółko omawiać te same tematy, chciałem w moim Liście do Pielgrzymującego Ludu Bożego w Niemczech przypomnieć o potrzebie modlitwy, pokuty i uwielbienia.

Wspomniany list Franciszek napisał w 2019 r., kiedy w Niemczech ruszyły obrady tzw. drogi synodalnej.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 kwietnia

Środa, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 44-50
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter