11 lipca
sobota
Olgi, Kaliny, Benedykta
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dzień modlitw za Kościół w Chinach

Ocena: 5
623

24 maja przypada dzień szczególnej modlitwy za kościół w Chinach. Ustanowił go w 2007 roku Papież Benedykt XVI w „Liście do chińskich katolików” i jest obchodzony co roku w dniu święta Najświętszej Maryi Panny „Wspomożycielki chrześcijan”, szczególnie czczonej w sanktuarium „Matki Bożej z Sheshan”, niedaleko Szanghaju.

Fot. www.vaticannews.va

Przed trzynastu laty Benedykt XVI napisał modlitwę do Dziewicy, prosząc ją, aby prowadziła Lud Boży „drogami prawdy i miłości”, aby była "w każdych okolicznościach zaczynem harmonijnego współistnienia wszystkich", aby wspierała „zaangażowanie tych wszystkich w Chinach, którzy wśród swoich codziennych zajęć nadal wierzą, mają nadzieję, kochają, aby nigdy nie obawiali się mówić o Jezusie światu, a o świecie do Jezusa". Zachęcał ich także, aby pod opieką Maryi byli „zawsze zjednoczeni w komunii Kościoła powszechnego”.

Od początku swojego pontyfikatu papież Franciszek - w ślad za dziś papieżem-seniorem - wyrażał bliskość i miłość do wszystkich chińskich katolików, którzy „pośród codziennych trudów i prób nadal wierzą, mają nadzieję i miłość”. Nieustaje także w prośbach do Matki Bożej, aby w Chinach „pomogła katolikom być zawsze wiarygodnymi świadkami miłości, pozostając zjednoczonymi ze skałą Piotrową, na której zbudowany jest Kościół”.

Historyczne jest tymczasowe porozumienie osiągnięte przez Stolicę Apostolską i Chińską Republikę Ludową w dniu 22 września 2018 r., określone przez Sekretarza Stanu kard. Pietro Parolina jako „punkt dojścia na długiej drodze, ale przede wszystkim jako punkt wyjścia dla nowego etapu większej współpracy dla dobra chińskiej wspólnoty katolickiej oraz dla harmonii całego społeczeństwa”.

„Tymczasowe porozumienie – napisał papież Franciszek w swoim orędziu do katolików chińskich i do Kościoła Powszechnego z 26 września 2018 roku – jest owocem długiego i złożonego dialogu instytucjonalnego Stolicy Apostolskiej z chińskimi władzami rządowymi. Nie chodzi o mianowanie urzędników do zarządzania sprawami religijnymi, ale o posiadanie autentycznych pasterzy według serca Jezusa, zaangażowanych w hojną pracę w służbie Ludu Bożego”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 11 lipca

Sobota, XIV Tydzień zwykły Rok A, II
+ Święto św. Benedykta, opata, patrona Europy
Kto porzuci wszystko dla Ewangelii,
stokroć tyle otrzyma
i życie wieczne odziedziczy.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Prz 2,1-9;Ps 34,2-4 i 6. 9 i 12. 14-15;Dz 4,32-35;Mt 19,27-29
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy


- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter