13 maja
poniedziałek
Serwacego, Roberta, Glorii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dobry krok na drodze pojednania

Ocena: 0
3123

Powstanie wspólny Komitet Biskupów Rzymskokatolickich Ukrainy i Polski, a także biskupów greckokatolickich Ukrainy i Polski. Jego celem głównym będzie prowadzenie wzajemnego dialogu polsko-ukraińskiego w celu pojednania oraz pomocy w rozwiązywaniu trudnych problemów między katolikami dwóch obrządków.

Fot. ks. Andrzej Legowicz

Oświadczenie w sprawie powołani komitetu 23 września w rezydencji arcybiskupów Poznańskich podpisali abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, bp Bronisław Biernacki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Ukrainy oraz abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski.

Jak przytacza Katolicka Agencja Informacyjna, podpisanie oswiadczenia jest efektem sierpniowego podpisania w Częstochowie przez arcybiskupa większego kijowsko-halickiego Światosława Szewczuka, zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) oraz abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, deklaracji „W miłości i w prawdzie” o pojednaniu polsko-ukraińskim, między Kościołem rzymskokatolickim w Polsce a Ukraińskim Kościołem Greckokatolickim w Ukrainie.

Wtedy wśród naszych biskupów, kapłanów, także wiernych natychmiast zrodziła się idea, aby włączyć się w tę inicjatywę. Nie chcielibyśmy tylko jednostronnego podpisywania Deklaracji, ponieważ szkodziłoby to naszemu Kościołowi i nigdy nie doszłoby do prawdziwego pojednania. [...]  Podczas naszego spotkania zaproponowaliśmy, aby przede wszystkim powołać wspólną Komisję, Komitet, w skład której wejdą biskupi Kościoła katolickiego dwóch obrządków z Ukrainy i Polski, którzy będą prowadzić dialog i rozwiązywać sporne problemy. A jednocześnie zdeklarowaliśmy, że ze swej strony dołączamy się do tej prośby do Ojca Świętego Franciszka, aby św. Jana Pawła II ogłosić patronem pojednania polsko-ukraińskiego

 – wyjaśnił w rozmowie z KAI abp Mokrzycki.

Przede wszystkim jest to zwrot kościołów, które przywłaszczył sobie UKGK, również sprawa Wołynia, gdzie w dalszym ciągu nie możemy dokonać ekshumacji i w dalszym ciągu nie jest to wyjaśnione, dlaczego doszło do tej tragedii, kto jest ich sprawcą i ile osób zostało zgładzonych. Dlatego myślę, że dialog i komitet będzie powoli tymi sprawami się zajmował i będzie informował o tym naszych wiernych i społeczeństwo.

– dodał metropolita lwowski. Jak donosi KAI, dialog biskupów katolickich dwóch obrządków w Ukrainie trwa od lat dwunastu, gdy podczas wizyty ad limina Apostolorum w 2007 r. papież Benedykt XVI zachęcił Synod biskupów UKGK i Konferencję Episkopatu Łacińskiego Ukrainy do wspólnych spotkań.

Od tej pory mamy wspólne doroczne rekolekcje, a także bratnie spotkania. Wiele spornych spraw na tych spotkaniach jest omawianych. Myślę, że poprzez powołanie komitetu nasze relacje jeszcze bardziej się pogłębią i przyczynią do zbliżenia naszych Kościołów i rozwiązania trudnych kwestii, które ranią nasze społeczeństwo i wiernych. Patronem tego dialogu chcemy obrać św. Jana Pawła II, ponieważ kiedy w 2001 r. przyjechał na Ukrainę, zachęcił wiernych, kapłanów, a w sposób szczególny biskupów, i dwa narody, do dialogu. By stanęły w prawdzie, oczyściły się z tego wszystkiego, co nie pozwala, aby w sercu zapanował pokój, radość i wzajemna miłość

- tłumaczy abp Mokrzycki.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 14 maja

Wtorek, VII Tydzień wielkanocny
Święto św. Macieja, apostoła
Nie wy Mnie wybraliście, ale Ja was wybrałem,
abyście szli i owoc przynosili.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 15, 9-17
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Andrzeja Boboli: 7-15 maja
Nowenna do Ducha Świętego



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter