23 maja
czwartek
Iwony, Dezyderego, Kryspina
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nachalne i zuchwałe

Ocena: 4.11112
1010

Kiedy patrzę na Polskę i Europę, przypomina mi się słynna fraza z „Przygód dobrego wojaka Szwejka” o nachalnych i zuchwałych ...... Obecny w tym zdaniu wulgaryzm, choć uzasadniony, wykropkowałem. Bezczelna propaganda, masowe pranie mózgu, zakłamywanie rzeczywistości, odwracanie sensów i znaczeń – to wszystko dzieje się od dawna. Sowiecki komunizm i niemiecki nazizm potrafiły skutecznie manipulować opinią publiczną, przy czym dużo lepsi byli w tym komuniści. Zatrute owoce ich manipulacji trwają do dziś, tyle że pod nowymi, liberalno-lewicowymi szyldami.

Ministrowi propagandy Hitlera Josephowi Goebbelsowi przypisuje się stwierdzenie, że „kłamstwo powiedziane tysiąc razy staje się prawdą”. Goebbels był w swoim parszywym fachu wybitny, ale nawet nie był w stanie wyobrazić sobie możliwości technicznych, jakie mają współcześni propagandyści. Prorocze okazały się powieści George’a Orwella „Rok 1984” i „Folwark zwierzęcy”. Cytaty z Orwella opisują nie tylko XX-wieczny komunizm, ale – niestety – jeszcze bardziej pasują do tego, z czym mamy do czynienia w XXI w.: „Wojna to pokój. Wolność to niewola. Ignorancja to siła”; „Lewicowość to rodzaj fantazji masturbacyjnej, dla której świat faktów nie ma najmniejszego znaczenia”; „Istnieje prawda i istnieje fałsz, lecz dopóki ktoś upiera się przy prawdzie, nawet wbrew całemu światu, pozostaje normalny. Normalność nie jest kwestią statystyki”; „Jeśli ktoś pragnie rządzić, rządzić nieprzerwanie, musi umieć burzyć w poddanych poczucie rzeczywistości”.

Tak! Nachalność i zuchwałość, o których mowa, polegają przede wszystkim

na negowaniu rzeczywistości. Widać to na przykład w dyskusji o aborcji. „Nie ma czegoś takiego jak dziecko poczęte. Jest zarodek, płód. Życie ludzkie jest w momencie, kiedy się człowiek urodzi, a wcześniej nie ma takiego pojęcia” – perorowała w TVN 24 Katarzyna Lubnauer, posłanka KO i wiceminister edukacji w rządzie Tuska. Taki pogląd nie ma nic wspólnego nie tylko z naukami biologicznymi, ale i zdrowym rozsądkiem. Lubnauer ma córkę. Czy kiedy była np. w ósmym miesiącu ciąży, uważała, że w swoim łonie nosi kawałek nieokreślonej galaretki, czy też jakieś życie, ale jeszcze nie-ludzkie, które dopiero w momencie narodzin stanie się w cudowny sposób życiem ludzkim?

Katolicy głosujący na lewicowo-liberalne koalicje przekonują, że za Jana Pawła II Kościół za dużo mówił o aborcji, że w takich kontrowersyjnych sprawach lepiej milczeć, że trzeba przepowiadania pozytywnego, a nie potępiania; poza tym antyaborcyjny fundamentalizm tylko wzmacnia aborcjonistów. A jak będziemy „umiarkowani”, to i druga strona taka będzie. Nic bardziej mylnego. Diabeł, widząc wycofywanie się Kościoła z różnych sporów, wcale nie staje się łagodniejszy. Wręcz przeciwnie, działa z coraz większą bezczelnością. We Francji aborcja była na życzenie. Ale to nie wystarczyło! Ogłosili, że dostęp do aborcji jest prawem konstytucyjnym. Taka jest natura zła. Widząc nieśmiałość dobra, napiera jeszcze bardziej.

Bezczelna zuchwałość polega nie tylko na parciu w jakimś kierunku. Niekiedy polega na udawaniu głupiego, czyli niezauważaniu pewnych problemów. Pamiętamy, jak za poprzednich rządów celebryci i politycy opozycji pluli na Straż Graniczną, opowiadając wymyślone historie o masowych grobach w lasach na granicy z Białorusią itp. Ale o tym, co dzieje się teraz na tej samej granicy, nic nie wiedzą, nie czytali, nie słyszeli. Janina Ochojska, zapytana przez telefon, jak to jest, że wcześniej tak ostro zabierała głos w sprawie migrantów w polsko-białoruskich lasach, a teraz wydaje się tym niezainteresowana, rzuciła słuchawką. Czyż to nie jest zuchwałość obłudy? Wobec nachalnych i zuchwałych trzeba bronić rzeczywistości, bo w tym, co rzeczywiste, obecny jest Bóg, a w nierzeczywistości – duch kłamstwa.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Profesor teologii na Wydziale Teologicznym Papieskiego Uniwersytetu Gregorianum w Rzymie
dkowalczyk@jezuici.pl

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 maja

Piątek, VII Tydzień wielkanocny
Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny, Wspomożycielki Wiernych
Słowo Twoje, Panie, jest prawdą,
uświęć nas w prawdzie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 10, 1-12
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Nowenna do św. Urszuli Ledóchowskiej 20-28 majaBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter