11 grudnia
poniedziałek
Damazego, Waldemara, Daniela
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Co się stało z naszą wiarą?

Ocena: 0
734

Dlaczego Sobór Watykański II nie potępił komunizmu? Co mówi Kościół katolicki na temat islamu? Czym jest „religia Szoa”? Najnowsza książka znanego francuskiego historyka i politologa Alaina Besançona „Współczesne problemy religijne” dotyka trapiących nas problemów, pytań i wyzwań.

Jest to zbiór głębokich przemyśleń autora na temat kondycji religii i życia religijnego – judaizmu, islamu i chrześcijaństwa – we współczesnym konsumpcyjnym i medialnym świecie. Besançon pokazuje sytuację i reakcje katolicyzmu, a zwłaszcza papiestwa, na potworność rodzących się w XX w. totalitaryzmów, a w XXI w. zagrożeń ze strony islamu. Zadaje ważne, trudne i nieoczywiste pytania zarówno o obecną kondycję religii, jak i o reakcję wierzących na wyzwania zmieniającego się świata.

Dla mnie szczególnie ciekawe w książce francuskiego historyka są rozważania na temat reakcji Kościoła katolickiego i Soboru Watykańskiego II na komunizm. Besançon przypomina zapomniane, a nawet przemilczane dziś fakty, dotyczące encykliki papieża Piusa XI Divinis Redemptoris z 1937 r. Do naszej świadomości przebiło się już, że komunizm, który zdominował poprzednie stulecie, był na tle tyranii, dyktatur i przewrotów, jakie znała europejska historia, bestią zupełnie nową. Jednak w latach 30. XX w. niewielu właściwie zdiagnozowało to potworne niebezpieczeństwo. Besançon przypomina, że pamięta się i nagłaśnia właściwą reakcję papiestwa na rodzący się w Niemczech nazizm – encyklika Piusa XI Mit brennender Sorge z tego samego roku (a nawet miesiąca!), ale już niewielu zna i docenia niezwykle trafne diagnozy tego papieża dotyczące dopiero rodzącego się i wyłaniającego z bolszewickiej rewolty komunizmu.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 50 (636), 10 grudnia 2017 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 20 grudnia 2017 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest dr. hab. filozofii, adiunktem Wydziału Filozofii Chrześcijańskiej UKSW, duszpasterzem akademickim diecezji warszawsko-praskiejNajczęściej czytane artykuły

SALON DZIENNIKARSKINajwyżej oceniane artykuły