26 stycznia
niedziela
Tymoteusza, Michała, Tytusa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Co nam się wydarzyło?

Ocena: 4.8
622

Zbliża się setna rocznica urodzin Karola Wojtyły. Czy będzie to rok stawiania pomników i organizowania akademii, czy rok głębszego zapoznawania się z postacią papieża Polaka i jego nauczaniem?

fot

Sensem każdego jubileuszu jest przypomnienie sobie ważnych wydarzeń z przeszłości, które kształtują naszą teraźniejszość. Jubileusze małżeństwa czy święceń kapłańskich są okazją powrotu do pierwszej miłości; jubileusze działalności różnych instytucji pozwalają wrócić do początków i idei założycielskiej. Każdy jubileusz to okazja do wdzięczności za dary, które otrzymaliśmy.

Stulecie urodzin Karola Wojtyły to także sposobność do wielkiego podziękowania za to, co „nam się wydarzyło”, jak powiedział Jan Paweł II w Parlamencie RP. Papież Polak, wybrany z kraju komunistycznego po 455 latach sprawowania tej funkcji wyłącznie przez Włochów; papież, który wpłynął na bieg historii Polski i świata oraz wprowadził Kościół w trzecie tysiąclecie – takiego scenariusza wydarzeń nikt by nie sobie nie wymarzył. A stało się to rzeczywistością.

Obchody jubileuszu urodzin Papieża są również okazją do przypomnienia jego dziedzictwa: kim był i jakie przesłanie nam zostawił, a także do refleksji nad tym, kim jest dla nas dzisiaj. Obecni nastolatkowie już nie pamiętają osobiście Jana Pawła II, więc wyzwaniem tego roku będzie także przekazanie im tego doświadczenia. Czy uda się dobrze wykorzystać jubileusz? Czy rocznica pozwoli bardziej zaprzyjaźnić się z papieżem Polakiem poprzez zgłębianie jego tekstów i poznawanie biografii?

 


DARY NA STO LAT

Wymiar państwowy nadał obchodom Sejm i Senat RP, ogłaszając stosownymi uchwałami Rok św. Jana Pawła II. To ważny krok, ale na szczęście obchody nie ograniczają się wyłącznie do wymiaru ogólnokrajowego. W ramach akcji „Dar na Stulecie” zgłaszane są różnorodne inicjatywy lokalne lub osobiste. Szkoły, parafie, instytucje czy osoby indywidualne z całej Polski – i spoza kraju – podejmują z okazji jubileuszu przedsięwzięcia edukacyjne, charytatywne, społeczne czy religijne.

Dla szkół, parafii, bibliotek czy innych ośrodków warszawskie Centrum Myśli Jana Pawła II przygotowało wystawę biograficzną „Karol Wojtyła. Narodziny”. Pliki wystawy można darmowo pobrać, wydrukować na planszach i powiesić w swojej przestrzeni. Taka ekspozycja może być znakomitym uzupełnieniem lokalnych inicjatyw służących upamiętnieniu rocznicy. A rodzinne obejrzenie wystawy z pewnością ułatwi opowiadanie dzieciom, kim był papież Polak.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 03 (743), 19 stycznia 2020 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 28 stycznia 2020 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 stycznia

Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu!
Dziś w Kościele: sobota, II tydzień zwykły, Święto Nawrócenia św. Pawła Apostoła
Czytania liturgiczne (rok A, II): Dz 22,3-16 lub Dz 9,1-22; Ps 117,1-2; Mk 16,15-18
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane komentarzeReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -