26 grudnia
czwartek
Dionizego, Szczepana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Boże Ciało na ulicach Pragi

Ocena: 0
2160

Tylko mocą Eucharystii można budować dobro w życiu osobistym, rodzinnym i społecznym – podkreślił bp Romuald Kamiński na zakończenie procesji Bożego Ciała, która przeszła ulicami warszawskiej Pragi.

Po uroczystej Mszy Świętej w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika, procesja z Najświętszym Sakramentem przeszła do czterech ołtarzy. Przy ostatnim, ustawionym przed frontonem świątyni, ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej wygłosił kazanie.

W homilii bp Kamiński zwrócił uwagę na wartość Dnia Pańskiego podkreślając, że jego centralnym punktem powinna być Eucharystia, która jest ofiarą zbawczą Syna Bożego. – Z Niej człowiek czerpie potrzebne siły do codziennego budowania Królestwa Niebieskiego w sobie oraz w świecie, który go otacza – mówił biskup diecezji warszawsko-praskiej.

Ubolewał, że coraz więcej katolików w niedzielę nie uczestniczy w liturgii. – Załatwiają przeróżne sprawy, planują swoje obowiązki w miejsce czasu na uwielbienie Boga i osobiste spotkanie z Nim. W efekcie prowadzi to do desakralizacji człowieka, a przecież jesteśmy dziećmi Boga – przypomniał.

Podkreślił, że tylko ten, kto trwa w jedności z Chrystusem, jest w stanie budować to, co jest dobre i co przetrwa próbę czasu. – Każde inne budowanie stanowi jedynie pozorne działanie i można je przyrównać do wznoszenia domu na piasku – powiedział bp Kamiński.

Pokreślił wartość małżeństwa i rodziny jako przestrzeni, w której poczyna się, rodzi i kształtuje życie ludzkiej osoby. – Ta wspólnota ma swoje szczególne miejsce w planach Bożej Opatrzności. W niej człowiek poznaje Pana, odkrywa swoje powołanie i stara się je realizować – mówił biskup diecezji warszawsko-praskiej.

Zwracając uwagę na coraz większy kryzys rodziny w świecie, podkreślił konieczność pomocy tej wspólnocie zarówno na płaszczyźnie państwowej, społecznej, jak duchowej. – Należy zapewnić im wszystko, co w ziemskim życiu jest możliwe, bowiem tu jest fundament pomyślności poszczególnego człowieka i całego społeczeństwa, stąd to ustawiczne domaganie się o pierwszeństwo polityki prorodzinnej, czyli szeregu działań rządowych i samorządowych biorących rodzinę w opiekę – powiedział bp Kamiński.

Podkreślił, że fundamentem pomyślności małżeństwa jest budowania relacji na Bogu. – Nikt o własnych siłach tego nie uczyni, stąd tak ważny jest sakrament małżeństwa, wspólnota modlitwy w małżeństwie i w rodzinie, wspólne uczestniczenie w Eucharystii, a także wspólnota zamieszkania i stołu. Tego wszystkiego uczymy się na kolanach przed Najświętszym Sakramentem – powiedział bp Kamiński.

Na koniec biskup warszawsko-praski zaapelował do wiernych, by całe ich życie było przepełnione obecnością Boga. – Niech nasze serca zawsze będą napełnione Bogiem. Z Nim trafimy do naszej ziemi obiecanej, do której zdążamy – zapewnił.

W uroczystościach wziął także udział bp senior Kazimierz Romaniuk. Zgodnie z tradycją, pierwszy ołtarz ubierany przez Rycerzy Jana Pawła II, usytuowany był przy gmachu liceum Władysława IV. Drugi, za który odpowiadali strażacy, przy budynku kurii, trzeci ołtarz przy Domu Generalnym Zgromadzenia Sióstr Loretanek, zaś czwarty przed frontonem katedry.

Zobacz galerię zdjęć

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 grudnia

Czwartek, święto św. Szczepana
Błogosławiony, który przybywa w imię Pańskie.
Pan jest Bogiem i daje nam światło.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 10, 17-22
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter