Biskupi zachęcają, aby w całej Polsce niedziela Świętej Rodziny była dniem modlitw o świętość małżeństw i rodzin. Zachęcają również, by w tym dniu w parafiach w naszym kraju umożliwić wiernym odnowienie przyrzeczeń małżeńskich – powiedział rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik.
W pierwszą niedzielę po Bożym Narodzeniu Kościół katolicki obchodzi niedzielę Świętej Rodziny. Święto to zaczęto obchodzić w różnych krajach, począwszy od XVIII w., a zatwierdził je papież Leon XIII. Decyzją papieża Benedykta XV zaczęto je obchodzić w całym Kościele.
Ks. Rytel-Andrianik przypomniał, że z apelem, by niedziela Świętej Rodziny była dniem modlitw o świętość rodzin zwrócili się wszyscy księża biskupi w komunikacie z 380. Zebrania Plenarnego KEP, które odbyło się w Płocku we wrześniu tego roku.
Dodał też, że z podobnym apelem zwrócił się przewodniczący Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski bp Wiesław Śmigiel, zapraszając wszystkich małżonków do tego, aby w niedzielę Świętej Rodziny "cała rodzina stanęła przed ołtarzem, by odnowić przyrzeczenia małżeńskie i w ten sposób umocnić więź miłości w małżeństwie i rodzinie". Wezwał również duszpasterzy, aby w homilii tego dnia zwrócili szczególną uwagę na wartość sakramentu małżeństwa.
"Właśnie z sakramentu małżeństwa, który nawzajem sobie udzielają jako szafarze łaski Chrystusa, czerpią siłę do przezwyciężania kryzysów, które naturalną koleją rzeczy pojawiają się w małżeństwie i rodzinie" – podkreślił w rozmowie z PAP ks. Rytel-Andrianik.
Rzecznik episkopatu przypomniał też nauczanie św. Jana Pawła II, który wielokrotnie podkreślał, że "małżeństwo i rodzina należą do najcenniejszych dóbr ludzkości i o nie trzeba dbać, zwłaszcza w obecnym kontekście kulturowym, w którym promuje się życie bez jakichkolwiek zobowiązań, trzeba z odwagą głosić, że tylko podjęcie zobowiązań i odpowiedzialności na całe życie czyni człowieka wolnym i dojrzałym, kształtuje jego człowieczeństwo".
Kult Najświętszej Rodziny szerzył się w XVII w. jako spontaniczna reakcja na demoralizujące skutki wojny trzydziestoletniej (1618-1648), które w szczególny sposób dotknęły rodzin. Kult Najświętszej Rodziny zwracał wtedy uwagę na wzór życia rodzinnego.
Święto św. Rodziny po raz pierwszy ustanowił 4 listopada 1684 r. w Kanadzie, za aprobatą papieża Aleksandra VII, biskup Franciszek de Montmorency-Laval. Na stałe do liturgii wprowadzono je za pontyfikatu papieża Leona XIII, który na prośbę kard. Bausa, arcybiskupa Florencji, 20 listopada 1890 r. wydał dekret aprobujący "kult czci zwrócony ku Rodzinie Świętej".