1 grudnia
czwartek
Natalii, Eligiusza, Edmunda
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bilans Stolicy Apostolskiej bardziej przejrzysty

Ocena: 0
587

Czas wyrzeczeń się jeszcze nie skończył - podkreśla prefekt watykańskiego Sekretariatu ds. Gospodarki komentując bilans Stolicy Apostolskiej za miniony rok. Deficyt wyniósł 3 mln euro, wobec spodziewanych 33 mln. Ks. Juan Antonio Guerrero wskazuje zarazem, że w zarządzaniu watykańskimi funduszami potrzeba dalszej przejrzystości i zrównoważonego rozwoju.

Prefekt Sekretariatu ds. Gospodarki zauważa, że wyniki finansowe są lepsze niż oczekiwano, ale „przed nami bardzo niepewny okres”, w którym trzeba zmierzyć się z wieloma problemami strukturalnymi. Niedofinansowanie misji papieża ks. Guerrero nazywa „problemem eklezjalnym” i z zadowoleniem komentuje sprzedaż londyńskiej nieruchomości „w przejrzysty sposób”.

Ks. Guerrero wskazuje, że przedstawiony bilans jest coraz bardziej skonsolidowany (nie uwzględnia jedynie Gubernatoratu Państwa Watykańskiego i Instytutu Dzieł Religijnych, zwanego bankiem watykańskim) przechodząc od działalności 60 podmiotów do 92. Przychody wzrosły z 248 mln euro do 1093 mln euro; koszty z 315 mln euro do 1096 mln euro; ogólny deficyt wyniósł 3 mln euro. Jezuita podkreśla, że wprowadzane zmiany są tak dokonywane, by oszczędności nie szkodziły misji. W ubiegłym roku Kuria Rzymska miała deficyt 10 mln euro, czyli o 56 mln mniejszy niż rok wcześniej, co, jak podkreśla, jest dobrą wiadomością.

Prefekt Sekretariatu ds. Gospodarki zauważa, że nie da się ciąć wydatków w nieskończoność bez uszczerbku dla misji, stąd podejmowane są wysiłki mające na celu zwiększenie przychodów.

Nie prowadzimy przedsiębiorstwa, kryteria ekonomiczne odgrywają rolę względną, gospodarka musi służyć, a nie rządzić, jak nalega Ojciec Święty

– zaznacza ks. Guerrero wskazując, że system emerytalny pracowników jest bezpieczny.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 1 grudnia

Czwartek, I tydzień Adwentu - dzień powszedni
Szukajcie Pana, gdy można Go znaleźć,
wzywajcie Go, gdy jest blisko.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 7, 21. 24-27
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Aplikacja Rodzina Rodzin

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane komentarze

- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter