19 czerwca
środa
Gerwazego, Protazego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

"Franciszek idzie śladem Pawła VI"

Ocena: 0
637

Przeprowadzaną przez Franciszka reformę Kurii Rzymskiej należy rozumieć w duchu Papieża Pawła VI, to znaczy jako jej uporządkowanie i dostosowanie do wymogów nowych czasów. Taki pogląd wyraził bp Semeraro, sekretarz Rady Kardynałów.

2016-08-11, 21:22
kg (KAI/RV) / Watykan, rk

Włoski biskup mówił o tym przy okazji prezentacji książki „Paweł VI i Kuria Rzymska” regensa Prefektury Domu Papieskiego, ks. Leonardo Sapienzy. Podkreślił, że Paweł VI i Franciszek nie używają w oficjalnych dokumentach słowa reforma. Pierwszy z nich w konstytucji apostolskiej „Regimini ecclesiae universae” z 15 sierpnia 1967 mówi o „nowym porządku”, z kolei Franciszek w chirografie (piśmie odręcznym) z 28 września 2013, powołującym do życia Radę Kardynałów, pisze o „rewizji konstytucji apostolskiej «Pastor Bonus» [z 1988] o Kurii Rzymskiej”.

Celem wprowadzanych zmian jest zarządzanie spójne, skuteczne i duszpasterskie – podkreślił bp Semeraro. Wyjaśnił, że przejawia się to w likwidowaniu bezprzedmiotowych urzędów, tworzeniu nowych organizmów lepiej odpowiadających wymogom współczesnych czasów, promowaniu ich skuteczniejszej koordynacji i współpracy, a także chodzi o umiędzynarodowienie Kurii. Wszystko to, zdaniem sekretarza Rady Kardynałów, dokonuje się w duchu służby zarówno Kościołowi, jak i całemu światu.

Biskup wskazał, że papieżowi Montiniemu zależało nie tylko na przekazywaniu dyspozycji i inicjatyw z Rzymu do Kościołów lokalnych, ale także na wzbogacaniu Kościoła w odwrotnym kierunku. Ta intuicja nie jest już tylko projektem czy hipotezą, ale wraz ze zmianami wprowadzanymi przez papieża Franciszka, w duchu Vaticanum II, stała się konkretnym horyzontem, ku któremu zmierzamy – zaznaczył włoski biskup na prezentacji książki o reformie Kurii Rzymskiej.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 czerwca

Poniedziałek, XI Tydzień zwykływs
Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Romualda, opata
Jeśli Mnie kto miłuje, będzie zachowywał moją naukę,
a Ojciec mój umiłuje go i przyjdziemy do niego.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 6, 1-6. 16-18
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter