25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

"Chcemy zrobić wszystko, żeby pielgrzymki były bezpieczne"

Ocena: 4.2
431

„Trzeba nieustannie podnosić świadomość społeczną na temat bezpieczeństwa. Nieznajomość prawa nie zwalnia z jego stosowania. Chcemy zrobić wszystko, żeby pielgrzymki były bezpieczne” – powiedziała Family News Service dr hab. Barbara Strzałkowska z UKSW po pierwszym ogólnopolskim szkoleniu dla organizatorów pielgrzymek.

Fot. archiwum dr. hab. Barbary Strzałkowskiej

W spotkaniu 23 listopada udział wzięli przedstawiciele diecezji, zgromadzeń zakonnych i biur pielgrzymkowych.

Z inicjatywy Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek we współpracy z działającym od października na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego kierunkiem Chrześcijańskiej Turystyki Religijnej w Warszawie zostało zorganizowane pierwsze wspólne Szkolenie podmiotów kościelnych i biur podróży w zakresie organizacji ruchu pielgrzymkowego. Wydarzenie swoim patronatem objęło Ministerstwo Sportu i Turystyki. Impulsem do działania był tragiczny wypadek polskiego autokaru w Chorwacji, w którym zginęło 12 osób. Autobusem podróżowali pielgrzymi, którzy zmierzali do sanktuarium maryjnego w Medjugorie w Bośni. Kontrola mazowieckiego Urzędu Marszałkowskiego wykazała, że firma, która organizowała wyjazd dopuściła się poważnych zaniedbań i od lat działa bez odpowiednich zezwoleń.

W szkoleniu wzięło udział ponad sto osób z całej Polski. Byli przedstawiciele diecezji, zgromadzeń zakonnych i biur pielgrzymkowych. Głównym celem spotkania było podnoszenie świadomości organizatorów pielgrzymek w zakresie przepisów prawa turystycznego, które od kilkunastu lat obowiązują w Polsce. „Nieznajomość prawa nie zwalnia z jego stosowania, a na organizatorach spoczywa bardzo duża odpowiedzialność, w niektórych przypadkach nawet karna, o cywilnej nie wspominając” – mówi prof. Strzałkowska. I dodaje, że osoby duchowne często nie zdają sobie z tego sprawy.

Największe zainteresowanie słuchaczy wzbudził wykład z prawa turystyki, który wygłosił Dominik Borek, dyrektor departamentu turystyki w ministerstwie. Jak mówi prof. Strzałkowska, fachowe rady prelegenta były niezwykle cenne i pouczające dla uczestników szkolenia.

Spotkanie było także okazją do wymiany doświadczeń. Kościelni organizatorzy pielgrzymek najczęściej dopytywali o warunki, na jakich parafia czy wspólnota może zorganizować legalny wyjazd pielgrzymkowy. Ustawodawca przewidział taką możliwość, pod warunkiem, że wyjazdy pielgrzymkowe będą skierowane do zamkniętej grupy osób, będą organizowane okazjonalnie  i całkowicie pro bono.

Z kolei przedstawiciele biur pielgrzymkowych uczulali uczestników spotkania na problem wyjazdów organizowanych wbrew obowiązującym przepisom prawa. Podkreślano, że takie praktyki psują rynek i dlatego nie może być na nie cichego przyzwolenia. „W Kościele powinniśmy spełniać najwyższe standardy, także jeżeli chodzi o przestrzeganie przepisów prawa państwowego” – podkreśla dr hab. Strzałkowska.

„Najważniejszy wniosek ze spotkania jest jeden: trzeba nieustannie podnosić świadomość społeczną na temat bezpieczeństwa” – wskazuje organizatorka szkolenia. Biblistka podkreśla, że taka świadomość jest w Kościele, ale po dzisiejszym szkoleniu jest większa. Jak dodaje, strona kościelna i państwowa chcą współpracować i planowane są kolejne szkolenia, które w przyszłości mają być organizowane cyklicznie.

Na ten temat: Pielgrzymki muszą być organizowane zgodnie z przepisami prawa - szkolenie na UKSW (zapowiedź)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 kwietnia

Środa, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 44-50
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter