19 marca
wtorek
Józefa, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pielgrzymki muszą być organizowane zgodnie z przepisami prawa - szkolenie na UKSW

Ocena: 0
3029

Jak należy organizować pielgrzymki? Jakie w tym zakresie obowiązuje prawo? Jaka odpowiedzialność spoczywa na organizatorach? – na te i inne pytania będą mogli uzyskać odpowiedź uczestnicy szkolenia w zakresie organizacji ruchu pielgrzymkowego, które odbędzie się 23 listopada w kampusie UKSW przy ul. Dewajtis 5 w Warszawie.

Fot. Irena Świerdzewska/tygodnik Idziemy

Szkolenie organizuje studium UKSW Chrześcijańska Turystyka Religijna wraz z Radą Konferencji Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek, pod patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki. Kierowane jest ono głównie do podmiotów kościelnych i biur podróży, do diecezji oraz do przełożonych zakonnych.

Szkolenie jest ważną i potrzebną inicjatywą, zwłaszcza w kontekście tragicznego wypadku podczas pielgrzymki do Medjugorie w czasie ostatnich wakacji. Podmioty kościelne organizujące tego typu wyjazdy chcą się w tym zakresie kształcić i chcą być transparentne.

To odpowiedź na szereg pytań o odpowiedzialność strony kościelnej w przestrzeni turystyki religijnej i pielgrzymkowej, które pojawiały się po tragicznym wypadku podczas pielgrzymki do Medjugorie. Okazało się, że organizowano tę pielgrzymkę niezgodnie z przepisami prawa obowiązującymi w naszym kraju

– podkreśla prof. Barbara Strzałkowska, biblistka i kierownik kierunku Chrześcijańska Turystyka Religijna na UKSW, konsultor Rady KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek.

Wśród prelegentów znajdą się bp Krzysztof  Zadarko, Dominika Borka, dyrektor Departamentu Turystyki w MSiT oraz autorka komentarza do aktualnie obowiązującej ustawy o imprezach turystycznych; Minister Turystyki Andrzej Gut- Mostowy. To pierwsza tego typu współpraca KEP i MSiT.

Koszt szkolenia to 70 zł, by wziąć w nim udział należy złożyć kwestionariusz zgłoszeniowy. Szkolenie daje możliwość uzyskania certyfikatu. Informacje i zapisy: teologia.uksw.edu.pl/ort-info.

Szczegółowy program: teologia.uksw.edu.pl/ort-program. Organizatorzy liczą na szerokie zainteresowanie. Mają też nadzieję, że szkolenie stanie się wydarzeniem cyklicznym.

+++++

- Myślę, że to szkolenie jest bardzo potrzebne, zwłaszcza organizatorom niedużych parafialnych wyjazdów – zaznacza prof. Strzałkowska.

Warto w tym kontekście podkreślić, że zdecydowana większość wyjazdów organizowanych przez podmioty kościelne odbywa się całkowicie w zgodności z obowiązującą ustawą o ruchu turystycznym. Ważne jest jednak, by wszyscy mieli świadomość, że niezależnie od skali wyjazdu, jeśli wiadomość o nim została ogłoszona w parafii, jeśli ludzie się zapisują i wpłacają określone kwoty – jest to wyjazd nie „prywatny” lecz „zorganizowany” i jako taki musi odbywać się zgodnie z obowiązującymi wszystkich przepisami ustawy

– dodaje. Zdaniem prof. Strzałkowskiej, obowiązujące prawo jest bardzo dobre. Zostawia też duże możliwości wspólnotom religijnym. Ważne jest, aby to prawo stosować, przede wszystkim z uwagi na bezpieczeństwo ludzi, którzy ufają organizatorom pielgrzymek.

Wypadki będą się zdarzały, ale musimy dołożyć wszelkich starań, by pielgrzymi byli bezpieczni. Nie tylko z uwagi na odpowiedzialność karną ale również moralną

– podkreśla kierowniczka studiów Chrześcijańska Turystyka Religijna. Zwraca uwagę, że brak skrupulatności w stosowaniu przepisów prawa wiąże się nie tyle może z tzw. „szarą strefą”, co raczej pozostawianiem w obszarze pewnej nieświadomości. Nie dotyczy to zresztą tylko organizatorów kościelnych wyjazdów. Podobne problemy występują w przypadkach wyjazdów szkolnych, harcerskich czy wyjazdów integracyjnych, gdy np. hotel i autokar rezerwuje sekretarka danej firmy z pominięciem wyspecjalizowanego biura. – Nie ma problemu, gdy wszystko idzie dobrze, ale warto zadać sobie pytanie, kto poniesie odpowiedzialność w sytuacji, gdy zdarzy się wypadek. Być może spadnie ona właśnie na tę sekretarkę – zaznacza prof. Strzałkowska.

Jak podkreśla, organizator wyjazdu musi znać prawo. Trzeba wiedzieć, jakie przepisy obowiązują w sytuacji jazdy nocnej, jaki może być czas pracy kierowców. Należy mieć podpisane stosowne umowy, w tym umowę z przewoźnikiem. Podmiot organizujący wyjazd musi być zarejestrowany jako taki, które posiada do tego stosowne uprawnienia – jak się okazało ten warunek nie był spełniony w przypadku tragicznej w skutkach pielgrzymki do Medjugorie.

Być może ten straszny wypadek stanie się pewnym katalizatorem koniecznych zmian. Przyszedł czas, by te sprawy omówić i uporządkować. Szkolenie, na które zapraszamy, będzie do tego okazją. Chcemy porozmawiać też o pytaniach i wątpliwościach. Chcemy stworzyć przestrzeń debaty

– mówi prof. Strzałkowska.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 marca

Wtorek - V Tydzień Wielkiego Postu
Szczęśliwi, którzy mieszkają w domu Twoim, Panie,
nieustannie wielbiąc Ciebie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 1, 16. 18-21. 24a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Rafki

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter