27 maja
niedziela
Augustyna, Juliana, Magdaleny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Znaki Ducha

Ocena: 4.9
1074

Owocem otwarcia człowieka na Ducha Świętego jest wzrastanie w świętości. Duch Prawdy i Miłości uwalnia nas od wszystkiego, co nie jest w nas Boże i co przeszkadza nam kochać. To Duch, który czyni nas podobnymi do Boga, czyli świętymi.

Pragnieniem Boga wobec każdego z nas jest to, żebyśmy stawali się świętymi, podobnie jak On jest święty. Wiemy o tym, a mimo to niewielu uczniów Jezusa pragnienie świętości stawia na pierwszym miejscu wśród swoich ideałów i aspiracji. Dzieje się tak najczęściej wtedy, gdy mamy błędne wyobrażenia na temat tego, co oznacza świętość.

Niektórzy mylą świętość z doskonałością, a w konsekwencji są przekonani, że świętość jest dla nich nieosiągalna. Kto popełnia ten błąd, myśli, że powinien być jak Bóg, natomiast człowiek, który dąży do świętości, pragnie naśladować Boga. Pragnie kochać Boga, samego siebie i bliźniego dojrzałą miłością, mimo że pozostaje niedoskonały w sferze cielesnej, emocjonalnej, intelektualnej, moralnej czy społecznej. Dobrze, że świętość mylona z doskonałością czy perfekcjonizmem nie pociąga, bo taka „świętość” nie jest naszym powołaniem.

Błąd drugi polega na myleniu świętości z cierpiętnictwem, z koniecznością dźwigania niezawinionego krzyża, z nadstawianiem drugiego policzka, z rezygnacją z radości życia. W tej wersji święty jawi się jako dziwak albo dewot, który nie wychodzi z kościoła i ciągle się umartwia.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 20 (658), 20 maja 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 30 maja 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Kapłan diecezji radomskiej, doktor psychologii i magister teologii, przez wiele lat krajowy duszpasterz powołań, rekolekcjonista, wykładowca, autor kilkudziesięciu książek i wielu artykułów o chrześcijaństwie, wychowaniu, relacjach międzyludzkich, profilaktyce i terapii uzależnień. Więcej: www.marekdziewiecki.plNajczęściej czytane artykuły

SALON DZIENNIKARSKINajwyżej oceniane artykuły