19 marca
wtorek
Józefa, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Komentarze do czytań - 21 października

Ocena: 5
1234

Punktem zwrotnym dla bogacza i dla każdego z nas jest śmierć, która przenosi w inną rzeczywistość, gdzie człowiek zostaje ogołocony z tego, co posiadał na ziemi, co więcej, musi stanąć w prawdzie przed Bogiem i zdać rachunek z ziemskiego życia. To, co otrzyma w wieczności, stanowi dopiero prawdziwe bogactwo.

- teksty czytań -

fot. pixabay.com / CCO

komentarze Bractwa Słowa Bożego, x. Adam Dynak

Pierwsze czytanie: Rz 4, 20-25

            Trwamy na spotkaniu z nauczaniem św. Pawła, zawartym w Liście do Rzymian. To trudne w swojej treści pismo prowadzi nas w głąb istotnych tematów naszej wiary. Dziś rozważamy usprawiedliwienie, najpierw w życiu Abrahama. Ten starożytny patriarcha został usprawiedliwiony, ponieważ był przekonany, że Bóg może wykonać to, co obiecał. Był człowiekiem sprawiedliwym, ponieważ uwierzył Bogu, zaufał Mu wbrew ludzkiej logice. Akt wiary ze strony Abrahama był czymś niezwykłym. Historia wiary i ufności Bogu nie kończy się jednak na jego osobie. Św. Paweł mówi też o usprawiedliwieniu chrześcijan, do którego prowadzi wiara w Jezusa Chrystusa i Jego paschalne zwycięstwo. Przyjąć Jezusa jako Pana życia, uwierzyć w moc Jego śmierci na krzyżu i fakt zmartwychwstania, jest drogą do usprawiedliwienia, drogą do życia wiecznego. Być usprawiedliwionym, to zostać przyjętym przez Boga, stać się Bożym człowiekiem, być dzieckiem Bożym. Nieco dalej, w tym samym liście apostoł powie, że sercem przyjęta wiara prowadzi do usprawiedliwienia, a wyznawanie jej ustami - do zbawienia (Rz 10, 10). Taka więź z Jezusem jest aktem trudniejszym niż wiara Abrahama, bo nie jest czymś prostym przyjąć logikę krzyża i realność zmartwychwstania, ale też owoce naszej wiary przewyższają te, które osiągnął patriarcha.   

Psalm responsoryjny: Łk 1, 68-69.70-71.72-73.74-75

            Spotykamy się z nieczęstą sytuacją, kiedy fragment Ewangelii pełni rolę responsorium, ale modlitwa Zachariasza jak raz synchronizuje z treścią czytania i stanowi odpowiedź na usłyszane słowo. W nawiązaniu do historii Abrahama, przywołanej przez apostoła Pawła i do obietnic danych temu patriarsze, responsorium stanowi swego rodzaju résumé historii zbawienia, akcentując troskę Boga o wybrany naród i wierność obietnicom, które złożył na początku tej historii. Nie brakuje również elementów proroczych. Boża wola doprowadzi do tego, że służyć Mu będziemy (…) po wszystkie dni nasze.

Ewangelia: Łk 12, 13-21

Jednym z głównych tematów Trzeciej Ewangelii jest ocena dóbr materialnych. Łukasz, bardziej niż pozostali ewangeliści, akcentuje ten aspekt nauczania Jezusa. Daje temu wyraz – między innymi – przytaczając dobrze znaną przypowieść o głupim bogaczu. Z jednej strony można powiedzieć, że bohater opowiadania to człowiek, któremu wiedzie się w życiu, być może, że także dzięki osobistej zaradności i pracowitości. Przy tym wszystkim jest jednak nierozumny, bo pozwolił się bezgranicznie opętać posiadanym bogactwem. Jest na tyle podekscytowany urodzajem, że przestaje racjonalnie patrzeć na życie. Daje się ponieść pazerności. Na fali tych emocji chce zburzyć to, co już posiada, aby zbudować coś większego. Jest owładnięty manią wielkości, żądzą panowania. Nikt normalnie tak nie postępuje. Jeżeli już, to należało powiększyć i usprawnić te budynki, które już istniały, ale ich nie burzyć. Tak myślą ludzie o zdrowym rozsądku. Żądza bogactwa może jednak zniszczyć zdrową logikę myślenia i codzienność bardzo często to potwierdza. Punktem zwrotnym dla bogacza i dla każdego z nas jest śmierć, która przenosi w inną rzeczywistość, gdzie człowiek zostaje ogołocony z tego, co posiadał na ziemi, co więcej, musi stanąć w prawdzie przed Bogiem i zdać rachunek z ziemskiego życia. To, co otrzyma w wieczności, stanowi dopiero prawdziwe bogactwo. Może go jednak nie otrzymać i wtedy zostaje nędzarzem na wieczność…

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 marca

Wtorek - V Tydzień Wielkiego Postu
Szczęśliwi, którzy mieszkają w domu Twoim, Panie,
nieustannie wielbiąc Ciebie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 1,16.18-21.24a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Rafki

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter