19 sierpnia
piątek
Boleslawa, Juliana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Abp Jędraszewski apeluje o słuchanie Bożych słów o rodzinie

Ocena: 0
340

Chcemy na nowo odkryć Boży zamysł i Boże prawo i chcemy prosić Boga o to, aby te Boże słowa o rodzinie, tak pięknie wyrażone w tej świętej ikonie, na nowo weszły w głębię naszych serc i umysłów – mówił abp Marek Jędraszewski w parafii św. Michała Archanioła w Zubrzycy Górnej w czasie Mszy św. z okazji peregrynacji ikony Świętej Rodziny, w przedzień obchodów Niedzieli Słowa Bożego.

Fot. www.flickr.com/Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej - Peregrynacja Ikony Świętej Rodziny w parafii św. Michała Archanioła w Zubrzycy Górnej 22.01.2022 r.

Witając arcybiskupa, przedstawiciele parafii św. Michała Archanioła w Zubrzycy Górnej wyrazili nadzieję, że metropolita umocni ich Słowem Bożym i Duchem Świętym oraz wskaże, jak dziś rodziny powinny żyć na wzór Świętej Rodziny. – Potrzebujemy tego Słowa, bo trapią nas sytuacje gorzkie, smutne, szczególnie gdy nasze ogniska rodzinne gasną, gdy rodziny nasze nadwyrężają zaufanie Boga i miłości wzajemnej – mówili.

Na początku homilii arcybiskup zwrócił uwagę na dwie postawy ludzi wobec Boga. Pierwsza opisana jest w Ewangelii św. Łukasza i dotyczy mieszkańców Nazaretu, którzy odrzucili Jezusa jako Mesjasza. Z kolei w Księdze Nehemiasza opisano lud wzruszony, gdy słyszał słowa odczytywanego Prawa, bo wiedział, że przemawia do niego sam Bóg, który poucza ich, jak żyć. – Te dwie postawy są symbolem tego, co dzieje się także dzisiaj – mówił metropolita krakowski, zaznaczając, że dziś gardzi się Ewangelią, Dekalogiem, instytucją rodziny.

Odrzucając Boży zamysł co do człowieka – co do kobiety i mężczyzny, co do rodziny, skazuje się to, co znamy w Europie jako cywilizację zachodnią, na śmierć, na wymarcie, na upadek. Jesteśmy świadkami wielkiej dekadencji, która ma miejsce zwłaszcza w zachodniej Europie, dodajmy w krajach, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu – np. Holandia czy Belgia – dawały światu najwięcej misjonarzy. Dzisiaj przewodzą temu, co Jan Paweł II Wielki częstokroć nazywał cywilizacją śmierci

– dodawał metropolita, apelując, aby w Roku Rodziny i przy okazji peregrynacji ikony Świętej Rodziny wziąć coś z ducha Izraelitów, którzy słuchali słów Bożych czytanych przez kapłana Ezdrasza; aby zrozumieć, że Ewangelia to Boże słowo, które stoi na straży człowieczeństwa, dobrego życia już tutaj na ziemi, a jednocześnie jest gwarancją zbawienia wiecznego.

Wskazując na ikonę Świętej Rodziny arcybiskup zaznaczył, że Pan Jezus każdym swoim czynem potwierdza swoją naukę o miłości Boga do człowieka. – Pokazał, że kochać, to być zatroskanym o drugiego, to poświęcać się dla niego i niekiedy za niego. Miłość prawdziwa, to miłość ofiarna, bezinteresowna, gotowa do poświęceń. To jest miłość, którą przynosi i której naucza nas Jezus Chrystus. To jest miłość będąca rdzeniem Ewangelii głoszonej przez Kościół – mówił abp Marek Jędraszewski.

Zwracając uwagę na postać Maryi metropolita zaznaczył, że przedstawiona jest w momencie zwiastowania.

Nie ma rzeczy bardziej świętej, bardziej odpowiedzialnej, bardziej też wzywającej do wdzięczności, niż ta gotowość ze strony kobiety, by stać się matką, by dać życie, by to życie urodzić i chronić, jak matka – do końca. Nie ma nic bardziej świętego, przejmującego, budzącego wdzięczność i wielkiego niż powołanie do macierzyństwa

– mówił arcybiskup.

Św. Józef na ikonie ukazany jest w scenie ofiarowania Jezusa w świątyni. Przedstawiony jest jako człowiek pobożny, przestrzegający prawa. – Pokazuje, że odpowiedzialność męża i ojca to nie tylko sprawa zabezpieczenia dobrego, materialnego bytu jego domu i najbliższych, ale także zatroskania o to, aby swoim życiem oddawać Panu Bogu cześć, aby się do Niego modlić i by swoją pobożność przekazywać i uczyć jej własnych dzieci – zaznaczał metropolita wskazując, że dziś także Pan Bóg powinien być na pierwszym miejscu w życiu chrześcijańskich rodzin.

Arcybiskup podkreślił, że peregrynacja ikony Świętej Rodziny w Archidiecezji Krakowskiej ma być znakiem sprzeciwu wobec zagrożeń współczesnego świata skierowanych w instytucję rodziny oraz godność kobiety i mężczyzny. Równocześnie peregrynacja otwiera ponownie na prawdę o człowieku, jego powołaniu i odpowiedzialności. – Chcemy na nowo odkryć Boży zamysł i Boże prawo, jak odkryli to Izraelici słuchający słów świętych ksiąg czytanych przez kapłana Ezdrasza i chcemy prosić Boga o to, aby te Boże słowa o rodzinie, tak pięknie wyrażone w tej świętej ikonie, na nowo weszły w głębię naszych serc i umysłów – mówił metropolita apelując o życie wzajemną miłością, poszanowaniem Boga i troską o dom na wzór Świętej Rodziny z Nazaretu.

Po Mszy św. arcybiskup poświęcił odnowiony ołtarz Matki Bożej.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 sierpnia

Piątek, XX Tydzień zwykły – Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Jana Eudesa, prezbitera
Cierpieli głód i pragnienie *
i wygasało w nich życie.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 22, 34-40
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter