25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zebranie Krajowej Rady KSM

Ocena: 4.8
291

W Rudach na Śląsku w dniach od 22 do 24 września 2024 r. obradowali młodzi oraz kapłani odpowiedzialni za Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży w Polsce.

Fot. ksm.org.pl

Wierność Słowu Bożemu i bezinteresowna służba to dwa słowa wskazane przez Asystenta Generalnego Stowarzyszenia, ks. Andrzeja Lubowickiego podczas Eucharystii inaugurującej zebranie Krajowej Rady Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w Rudach, które stały się myślą przewodnią całego spotkania: „Wierność i służba, one są początkiem duchowego rozwoju w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży. (…) Tylko człowiek, który bezinteresownie służy, nie straci sensu życia i będzie wspinał się na szczyty, ale zawsze będzie w stanie zaczerpnąć u źródła”.

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży jest przestrzenią rozeznawania powołania i podejmowania decyzji w wielu aspektach życia młodego człowieka. Ważnym elementem spotkania były wybory uzupełniające do Prezydium Krajowej Rady KSM. Ustępującą, w związku z rozpoczęciem postulatu w Zgromadzeniu Sióstr Rodziny Betańskiej Przewodniczącą Prezydium, Martynę Gieletę zastąpił Jan Cytryński z Archidiecezji Gnieźnieńskiej.

Aby w praktyce dążyć do wzrostu, zrealizowane zostały warsztaty. O podejmowaniu dobrych życiowych decyzji mówił pan dr Wojciech Wierzejski, wykładowca akademicki, polityk, filozof. Drugi warsztat został zrealizowany w ramach projektu „DODAJ DOBRA” realizowanego przez FUNDACJĘ DLA MŁODZIEŻY, powołaną do życia przez KSM, aby sprawniej i bardziej skutecznie stwarzać młodzieży przestrzenie do rozwoju. Szkolenie to dotyczyło praktycznych aspektów fundraisingu, a poprowadziła je druhna Wiktora Zarzycka.

Podczas sobotniego popołudnia wręczone zostały Ordery im. ks. Prałata Antoniego Sołtysika. Tegorocznymi Laureatami zostali:
- Ks. Julian Brzezicki – inicjator powstania oraz pierwszy, wieloletni Asystent Diecezjalny KSM w diecezji zamojsko-lubaczowskiej,
- Ks. Mieczysław Puzewicz – inicjator reaktywacji KSM na Lubelszczyźnie i wieloletni Asystent Diecezjalny KSM w archidiecezji lubelskiej,
- Piotr Barczak – były prezes Zarządu Diecezjalnego KSM Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej, samorządowiec, społecznik.

Ostatni dzień spotkania upłynął pod znakiem świętowania 30. rocznicy utworzenia Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w Diecezji Gliwickiej. Uroczystą, dziękczynna Eucharystię celebrowali gospodarz miejsca - biskup gliwicki JE ks. bp Sławomir Oder oraz JE ks. bp Adam Bab, Delegat KEP ds. KSM. Podczas wygłoszonej homilii biskup Sławomir zostawił młodych z przesłaniem:

Nie zatraćcie wartości. Nie ulegajcie logice świata z jego pokusami zysku, kariery, sukcesu. Uczcie się myśleć po Bożemu. Szukajcie Bożych dróg. Dostosowujecie Wasze myśli do myśli Chrystusa. Prawdziwym zyskiem i prawdziwym sukcesem jest być współpracownikami Boga w czynieniu świata lepszym, w budowaniu Jego królestwa. Bądźcie wiec hojni wobec Boga na miarę jego hojności i wielkości jego darów, bo uczynił was swoimi synami i zaprosił do pracy w winnicy.

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży zrzesza młodych ludzi w wieku od 14 do 30 lat. Głównym celem Stowarzyszenia jest kształtowanie dojrzałych chrześcijan, a także aktywne uczestnictwo we wspólnocie i misji Kościoła poprzez szerzenie i upowszechnianie katolickich wartości oraz zasad we wszystkich dziedzinach życia społecznego i kulturalnego.

Przyznawanie Orderu im. Prałata Antoniego Sołtysika zainicjowano w trakcie obchodów 30. rocznicy reaktywacji Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Patronem nagrody jest wieloletni duszpasterz młodzieży i przyjaciel św. Jana Pawła II. To z jego inicjatywy po upadku komunizmu ponownie powołano w Polsce KSM.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 kwietnia

Czwartek, IV Tydzień wielkanocny
Święto św. Marka, ewangelisty
My głosimy Chrystusa ukrzyżowanego,
który jest mocą i mądrością Bożą.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 16, 15-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter