15 października przypada Dzień Dziecka Utraconego.
Fot. mat. pras.Statystyki wskazują, że ok. 10 proc. ciąż kończy się poronieniem, najczęściej w pierwszym trymestrze. Rodzice cierpiący po stracie dziecka nie zawsze znajdują w swoim otoczeniu zrozumienie i uznanie dla ich bólu. „Jesteś młoda, jeszcze będziesz mieć dzieci”, „cieszcie się, że macie już dwoje” – te słowa, będące nieporadnymi słowami pociechy ranią i nie pomagają w przeżywaniu żałoby, bo przecież nie jest możliwe, aby jednego człowieka zastąpić drugim.
Jak sobie radzić po poronieniu – z własnymi emocjami, poczuciem winy, samotnością? Jak wytłumaczyć starszym dzieciom, że ich brat/siostra nie narodzi się? Jak długo może trwać żałoba? Jak wspierać rodziców doświadczających śmierci dziecka przed jego narodzeniem?
Trudną i delikatną materię związaną z utratą nienarodzonego dziecka będziemy poruszać podczas najbliższego bezpłatnego webinaru pt. „Poronienie. Nie jesteś sama”. Odbędzie się on 16 października 2024 r. o godz. 19.30. Gościem webinaru będzie Elżbieta Słonina, psycholog w Szpitalu Ginekologiczno-Położniczym na Siemiradzkiego w Krakowie a także w Re-Kreacja Krakowskie Centrum Terapii i Rozwoju, która pracuje z kobietami w okresie okołoporodowym i ich rodzinami. Specjalizuje się w kryzysach wywołanych doświadczeniem traumy, straty i żałoby. Jest doświadczonym interwentem kryzysowym, psychoedukatorem i trenerem kompetencji miękkich, autorką i realizatorką programów profilaktycznych i psychoedukacyjnych dla dzieci i młodzieży oraz członkiem Krakowskiego Instytutu Logoterapii.
Spotkanie online będzie się składać z dwóch części. Pierwszą będzie rozmowa na żywo z Elżbietą Słoniną. W drugiej części gość odpowie na pytania uczestników, które można będzie zadawać na czacie w trakcie webinaru. Zapisy na spotkanie odbywają się poprzez stronę https://pro-life.pl/webinary/. Na stronie tej można już dziś zadać swoje pytanie za pomocą dedykowanego formularza. Istnieje możliwość otrzymania zaświadczenia uczestnictwa w spotkaniu.
Uczestnicy webinaru będą mogli pobrać ze strony stowarzyszenia lub zamówić bezpłatną publikację pt. „Jesteś. Doświadczenie poronienia”. Jest ona jedną z pozycji popularnonaukowej serii „Biblioteczka Pro-life”.