27 maja
niedziela
Augustyna, Juliana, Magdaleny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W królewskim Sieradzu

Ocena: 4.575
1103

Prastare miasto nad Wartą to bogactwo 900 lat historii – jest pełne zabytków, zacisznych parków, piękna natury. I tętni życiem: stanowi centrum duchowości, kwitnie turystycznie i inwestycyjnie.

fot. Amelia Siuda-Koszela/Idziemy

Pierwszym krokiem do poznania Sieradza jest podróż w czasie. Fascynuje, że Sieradz, dziś ponad 40-tysięczne miasto, leżący w pradolinie Warty, jest jednym z najstarszych w Polsce. Jego historia sięga aż VI w., kiedy na łęgu w pobliżu uchodzącej tu do Warty rzeki Żegliny istniała otwarta osada wiejska. Za czasów Bolesława Śmiałego powstał tu obronny, drewniany gród kasztelański wraz z podgrodziem. W 1136 r. pojawiła się pierwsza pisemna wzmianka o Sieradzu, zawarta w bulli papieża Innocentego II, zwanej bullą gnieźnieńską. W XIII w. odbywały się tu synody duchowieństwa oraz kilkanaście zjazdów rycerskich.

Naszymi przewodnikami w głąb historii miasta są Paweł Osiewała, prezydent Sieradza, i Mirosław Antoni Owczarek, przewodniczący rady miasta.

– Bijącego serca sieradzkiego rynku, który liczy 900 lat, nie da się niczym zastąpić. Stare Miasto i Wzgórze Zamkowe to prastare centrum Sieradza. Dziś odrestaurowane, z pobliskim skansenem etnograficznym stanowi wspaniałe miejsce do wypoczynku i wsłuchania się w bogatą historię miejscowości. Skansen składa się z kilku wiekowych chałup, które – przeniesione z okolicznych wiosek – obrazują życie sprzed 150 lat – chwali prezydent miasta.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 20 (658), 20 maja 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 30 maja 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najczęściej czytane artykuły

SALON DZIENNIKARSKINajwyżej oceniane artykuły