30 maja
czwartek
Ferdynanda, Karola, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rocznica obławy

Ocena: 0
1094

W Gibach odbyły się 16 lipca główne uroczystości 72. rocznicy obławy augustowskiej – tzw. małego Katynia – największej zbrodni dokonanej przez oddziały NKWD i Smiersz na Polakach po II wojnie światowej.

fot. PAP/Artur Reszko

Głównym punktem uroczystości była Msza Święta sprawowana na wzgórzu w Gibach. Eucharystii przewodniczył biskup pomocniczy ełcki Romuald Kamiński, a homilię wygłosił ks. prałat Zbigniew Bzdak, proboszcz parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Sejnach.

– Przywołujemy imiona poległych, jakbyśmy chcieli wciąż na nowo przywoływać ich przed Bogiem, prosząc, aby o nich nie zapomniał. I Polska, i Polacy nie wyrzucili ich nigdy z pamięci, dlatego jesteśmy tutaj. Mówimy o nich, mając świadomość, że gdybyśmy zamilkli to kamienie na gibańskim wzgórzu wołać będą. Dlatego nie wolno zapomnieć, a wręcz trzeba wołać modlitwą, pieśnią, poezją – mówił ks. Bzdak.

Na wzgórze, gdzie stoi krzyż-pomnik poświęcony ofiarom obławy augustowskiej, przybyli przedstawiciele najwyższych władz państwowych, samorządowcy oraz mieszkańcy gminy Giby. List wystosowany na tę okazję przez prezydenta Andrzeja Dudę odczytał minister Andrzej Dera: „W imieniu własnym oraz milionów polskich patriotów składają Państwo hołd tym, których niegdyś skazano na śmierć, na niesławę, a ostatecznie na zapomnienie. Przypominają Państwo zasługi i cierpienia bohaterskich żołnierzy RP pokonanej, lecz nieujarzmionej, żołnierzy wyklętych, lecz niezłomnych. Otaczają Państwo czcią i modlitewną pamięcią cywilnych mieszkańców tej ziemi uprowadzonych i pomordowanych przez sowieckiego okupanta i jego kolaborantów. Stają Państwo na straży pamięci o największej zbrodni komunistycznej popełnionej na ziemiach polskich już po zakończeniu II wojny światowej”.

Premier Beata Szydło w liście do uczestników uroczystości podkreśliła, że konieczne jest wyjaśnienie tej zbrodni do końca. „Obława augustowska to bolesna rana w sercach rodzin ofiar, którym przez dekady odmawiano prawa do poszukiwania swych bliskich. Dzisiejsze obchody są jednym ze znaków pamięci o tych wydarzeniach. Stanowią również sposobność, by jeszcze raz podjąć zobowiązanie, że uczynimy wszystko, aby dotrzeć do prawdy i odtworzyć los ofiar – niezłomnych żołnierzy podziemia niepodległościowego, ale także ludności cywilnej tej ziemi” – napisała szefowa rządu. Oddziały NKWD i Smiersz rozpoczęły 12 lipca 1945 r. na Suwalszczyźnie operację, w której zginęło co najmniej 592 działaczy podziemia niepodległościowego. Operację nazwano obławą augustowską. Według dokumentów, ofiar Sowietów mogło być nawet blisko dwóch tysięcy.

Patronat nad uroczystościami w Gibach objął Prezydent RP.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 30 maja

Czwartek, VIII Tydzień wielkanocny
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa
Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba.
Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 14, 12-16. 22-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter