5 grudnia
poniedziałek
Sabiny, Krystyny, Edyty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Papież do Światowego Kongresu Żydów: otwierajmy razem drogi pokoju!

Ocena: 4.3
308

Chrześcijanie i żydzi są wezwani do zrobienia wszystkiego, co po ludzku możliwe dla zatrzymania wojny na Ukrainie i otwarcia dróg pokoju. Ojciec Święty mówił o tym podczas audiencji dla przedstawicieli Światowego Kongresu Żydów. Papież podkreślił, że polityczne, społeczne i kulturowe inicjatywy na rzecz polepszenia świata nie przyniosą oczekiwanych rezultatów bez modlitwy i braterskiej współpracy ludzi różnych religii: „Niewiele możemy uczynić, jeśli Bóg nie będzie źródłem naszej inspiracji”.

Fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Papież podkreślił, że dzisiejsza wizyta w Watykanie przedstawicieli Światowego Kongresu Żydów jest świadectwem umacniania relacji przyjaźni, co dokonało się po Soborze Watykańskim II. Wskazał, że przed tymi dwoma wspólnotami stoi zadanie budowania bardziej braterskiego świata oraz promocji większej sprawiedliwości, tak by pokój nie pozostał jedynie obietnicą przyszłego świata, ale mógł być realizowany już dzisiaj.

Droga do pokojowego współistnienia zaczyna się od sprawiedliwości, która wraz z prawdą, miłością i wolnością stanowi jeden z podstawowych warunków trwałego pokoju w świecie. Jakże wiele istot ludzkich, stworzonych na obraz i podobieństwo Boga, jest oszpeconych w swojej godności z powodu niesprawiedliwości rozdzierającej planetę i leżącej u podstaw tak wielu konfliktów, bagien, w których zastygają wojny i przemoc! Ten, który stworzył wszystko według porządku i harmonii, zaprasza nas do oczyszczenia owego bagna niesprawiedliwości pochłaniającego braterskie współżycie w świecie. Wspólne i konkretne inicjatywy na rzecz promowania sprawiedliwości wymagają odwagi, współpracy oraz kreatywności

– mówił Ojciec Święty.

Papież podkreślił, że każda wojna jest porażką ludzkości. Mówiąc o konflikcie na Ukrainie, zachęcił do zintensyfikowania wysiłków na rzecz otwierania dróg pokoju.

Myślę o wojnie na Ukrainie: wielkiej, świętokradczej wojnie, która zagraża zarówno żydom, jak i chrześcijanom, odbierając im bliskich, domy, dobytek i pozbawiając ich życia! Tylko dzięki prawdziwemu pragnieniu wzajemnego zbliżenia oraz braterskiemu dialogowi możliwe jest przygotowanie gruntu pod pokój. Jako żydzi i chrześcijanie zróbmy wszystko, co po ludzku możliwe, aby zatrzymać wojnę, a także otworzyć drogi pokoju.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 5 grudnia

Poniedziałek, II tydzień Adwentu - dzień powszedni
Oto przyjdzie Król, Pan ziemi,
i zdejmie z nas jarzmo niewoli.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 5,17-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Aplikacja Rodzina Rodzin

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarze

- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter