19 marca
wtorek
Józefa, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nie tylko smog

Ocena: 0
3290

Już po raz ósmy Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie zorganizował konferencję naukową „Wpływ zanieczyszczeń powietrza na zdrowie Dum spiro, spero”.

fot. pixabay.com

Nie przypadkiem przy Szaserów i nie przypadkiem hasłem cyklu jest – tłumacząc z łaciny – „Póki oddycham, nie tracę nadziei”. Ideę tych konferencji zapoczątkował znakomity pulmonolog gen. bryg. dr hab. n. med. Wojciech Lubiński związany z WIM, osobisty lekarz prezydenta Lecha Kaczyńskiego, z którym zginął w katastrofie smoleńskiej.

Krajowe dane mówią, że w wyniku smogu rocznie umiera już ponad 40 tys. Polaków. Światowa Organizacja Zdrowia śmiertelne ofiary smogu na całym globie szacuje na 8 mln ludzi. Trujemy się nie tylko z powodu samochodowych spalin, opalania pieców fatalnej jakości miałem węglowym czy plastikiem, ale też np. w wyniku oprysków rolniczych uwalniających amoniak, który wraz z dwutlenkiem azotu emitowanym przez transport prowadzi do wtórnego zanieczyszczenia powietrza azotanem amonu.

Program konferencji obejmował szerokie spektrum zagadnień łączących wpływ zanieczyszczenia powietrza na zdrowie człowieka. O wpływie zanieczyszczeń pyłowych powietrza na zaostrzenia przewlekłej obturacyjnej choroby płuc w zależności od czasu ekspozycji na wdychanie tych zanieczyszczeń, a także gęstości, lepkości pyłów i szybkości ich opadania mówili w kontekście pacjentów z chorobami układu sercowo-naczyniowego lek. Michał Zieliński, dr Dariusz Jastrzębski, prof. Mariusz Gąsior i prof. Dariusz Ziora.

O szkodliwości zanieczyszczeń powietrza i ich wpływie na rozwój nowotworów płuc, których w Polsce dramatycznie przybywa, mówił dr hab. n. med. Andrzej Chciałowski z WIM. Rak płuc jest obecnie najczęstszym nowotworem złośliwym w Polsce i stanowi pierwszą przyczynę zgonów w onkologii. Rocznie z jego powodu umiera ponad 20 tys. osób. W tym kontekście duże zainteresowanie wzbudził wykład prof. Pawła Górskiego z Akademii Medycznej w Łodzi „E-papierosy – szansa czy ryzyko dla zdrowia publicznego?”. Choć w tytule jest znak zapytana, konkluzja jest oczywista: lepiej ich nie palić.

O aspektach zdrowotnych obecności arsenu i chromu w powietrzu na podstawie wykonanych analiz mówiła dr inż. Kamila Widziewicz z Instytutu Podstaw Inżynierii Środowiskowej PAN w Zabrzu. Arsen emitowany jest do atmosfery w wyniku spalania węgla i roślin i adsorbowany na cząsteczkach pyłu. Źródłem arsenu są kopalnie węgla, huty miedzi, zakłady produkcji szkła, detergenty, garbarnie oraz domy i mieszkania opalane węglem. Arsen kumuluje się we włosach, paznokciach, skórze, kościach, wątrobie i wywołuje zmiany skórne, nowotworowe, uszkadza również przewód pokarmowy. Z kolei chrom, choć jego niedobór w organizmie jest szkodliwy i trzeba go suplementować, to już w formie oparów metalu wykorzystywanego na skalę przemysłową, z którymi stały kontakt ma skóra – truje. Związek pomiędzy długotrwałym narażeniem na zanieczyszczenia powietrza a rzeczywistą długością życia 3,5-milionowej populacji mieszkańców województwa śląskiego zbadał i zaprezentował na konferencji dr Grzegorz Dziubanek ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Wpływ zanieczyszczeń powietrza na układ krążenia objaśnił prof. Andrzej Lekston ze ŚlUM. Najniebezpieczniejszym składnikiem smogu jest pył PM2,5, którego cząsteczek ze względu na bardzo małe rozmiary nie jesteśmy w stanie wydalić z układu oddechowego, w związku z czym kumulują się one w płucach i przenikają do układu krwionośnego. Skumulowane w ciele toksyny zaburzają pracę całego organizmu, prowadząc do chorób układu immunologicznego i krwionośnego, uszkodzeń wątroby, zaostrzenia objawów alergii i astmy, nawracających infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych, miażdżycy, nowotworów, a także zaburzeń płodności. To, czym oddychamy, przekłada się w sposób oczywisty na to, jak często i jak długo chorujemy.

Wpływ na stan zdrowia dzieci ekspozycji środowiskowej wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (PAH) wydzielanych w trakcie spalania drewna iglastego, palenia papierosów, produkcji asfaltu, pracy pieców koksowniczych, obecnych w spalinach samochodowych i smole pogazowej omówił prof. Wojciech Hanke z Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi. Analizę wpływu zanieczyszczenia powietrza w Polsce na zdrowie dzieci poniżej piątego roku życia przedstawili Łukasz Adamkiewicz z Fundacji #13 Centrum Zmian Klimatu i Zrównoważonego Rozwoju oraz Dominika Mucha z Politechniki Warszawskiej. Organizatorzy zaprezentowali również skutki zdrowotne epizodu smogowego ze stycznia 2017 r. w Warszawie, które omówili dr hab. Artur Badyda z PW i dr n. med. Piotr Dąbrowiecki z WIM.

Tematykę poszczególnych prezentacji z konferencji Dum spiro, spero będziemy udostępniać czytelnikom sukcesywnie, bo jest ważna dla życia i zdrowia całych rodzin. Coraz bardziej zdajemy sobie sprawę, że czyste powietrze to wyzwanie cywilizacyjne. I choć ostatni rok przyniósł wprowadzenie regulacji antysmogowych, to w sytuacji natychmiastowych potrzeb wszystko jest mocno spóźnione. Pozytywne efekty podjętych dziś decyzji będzie można zaobserwować dopiero po latach.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 marca

Wtorek - V Tydzień Wielkiego Postu
Szczęśliwi, którzy mieszkają w domu Twoim, Panie,
nieustannie wielbiąc Ciebie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 1, 16. 18-21. 24a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Rafki

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter